Phokaia Bağımsız Film Günleri Başlıyor!

Phokaia Bağımsız Film Günleri, Foça’ da başlıyor. Bu etkinlikte ödüllü filmler gösterilecek. Sonrasında ödüllü yönetmenler ve ödüllü oyuncular, gelen izleyicilerle söyleşi yapacaklar. Etkinlik 30 Temmuz- 3 Ağustos tarihleri arasında Beşkapılar Kalesi’ nde olacak. Gösterimler tamamen ücretsizdir. Katılacak ödüllü oyuncular; İpek Türktan Kaynak, Gizem Erman Soysaldı, Gözde Çığacı, Kaan Songun, Ahmet Rıfat Şungar. Gösterilecek ödüllü filmler ise; Vuslat Saraçoğlu’nun ‘Borç’ ,  Hüseyin Karabey’ in ‘İçerdekiler’, Sefa Öztürk’ ün ‘Güven’, Süleyman Arda Eminçe’ nin ‘Suç Unsuru’ ve 6 uluslararası yönetmenin 6 kısa filminden oluşan ‘Unutma Beni İstanbul’.

1. Borç

Yönetmenliğini ve senaristliğini Vuslat Saraçoğlu’ nun gerçekleştirdiği dramatik bir filmdir. “Ulusal Yarışma” kategorisinde “En İyi Film” ödülü olan Altın Lale Ödülü’nü kazanmıştır.

Tufan, karısı Mukaddes ve kızı Simge ile birlikte Eskişehir’de yaşamaktadır. Tufan’ın geçimini sağlamak için çalıştığı yer ise küçük bir matbaadır. Her gün evden işe, işten eve giden bir adam olan Tufan’ın bu düzenli ve sıradan hayatı, bir gece yaşanan olay sonucunda değişir.

Gösterim Tarihi: 30 Temmuz Salı

Gösterim Saati: 21.00

2. İçerdekiler

Bu filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Hüseyin Karabey üstlenmektedir. Film, darbe döneminde gözaltına alınıp sorgulanan bir öğretmenin hikayesini konu ediyor.

Gösterim Tarihi: 31 Temmuz Çarşamba

Gösterim Saati: 21.00

3. Güven

Ali ve Meryem görünüşte sıradan bir ailedir. Meryem’in evlenmeden önce aşık olduğu Ferit’ten bir çocuğu vardır. Ali Meryem’ i ve çocuğunu bağrına basar ve aile olurlar. Fakat aradan yıllar geçmesinin ardından Ferit’in dönmesi tüm dengeleri değiştirir. Yönetmenliğini ve senaristliğini Sefa Öztürk yapmıştır.

Gösterim Tarihi: 1 Ağustos Perşembe

Gösterim Saati: 21.00

4. Suç Unsuru

Film, iki ev arkadaşının bir ev baskını ile karşılaşması ve bir soruşturmanın ortalarına düşmelerini konu almaktadır. Yönetmenliğini ve senaristliğini   Süleyman Arda Eminçe yapmıştır.

Gösterim Tarihi: 2 Ağustos Cuma

Gösterim Saati: 21.00

5. Unutma Beni İstanbul

Bu film, her biri 15’er dakika uzunluğundaki kısa filmlerden oluşmaktadır. Bu kısa filmler yönetmenlerin kendi hayatlarından ya da tanık oldukları birinin hayatından hikâyeleri konu almaktadır.

Gösterim Tarihi: 3 Ağustos Cumartesi

Gösterim Saati: 21.00