Roma

1970′ lerin başlarında geçen film; dönemin siyasi, sosyal, kültürel ve daha fazlası hakkında bilgiler veren siyah beyaz bir başyapıt. Ödüllü ve birçok filmden tanıdığımız Alfonso Cuarón’ nun senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı bu film 2018 yılında en iyi film dalında Altın Aslan ödülü’ ne layık görüldü.

Roma, Güney Meksika’ nın Roma mahallesinde yaşayan bir ailede hem aileden olan hem de ailenin hizmetçisi Cleo’ yu konu alıyor. Yaşamayana bile olayları yaşıyormuşçasına gösteren bu film dönemin aile içi durumları, kadın erkek ilişkileri, anneliği, 1960′ ların sonunda yaşanan iç krizin 1970′ lere sıçradığı zamandaki olayları olabilecek en güzel şekilde anlatıyor.

Konusunun izleyiciyi bir hayli etkilediği Roma’ nın, görüntü kalitesi olarak artı topladığı söylenebilir. Her sahnenin neredeyse tablo olduğu bu filmde tek çekim çokça yer alıyor ve filmin en yoğun, gergin anları bu sayede izleyiciye geçiyor. Görsel ve işitsel sahnelerin yoğunluğu filme verdiği etkisi oldukça yüksek. Küçük detaylar aslında filmi film yapıyor. Otobiyografik bir film olarak anılan Roma, Alfonso Cuarón’ nun hayatını, hatırladığı ayrıntılarıyla seyirciye sunmakadır.