Sanat, Sanatçılar ve Ruhsal Hastalıklar

Ruhsal hastalıklar kişinin hayatını verimli ve olağan seyrinde sürdürmesine engel olur. Yani bedenen, ruhen ve sosyal anlamda tam iyilik halinin bozulması durumudur aslında. Bipolar bozukluk, şizofreni, majör depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, bağımlılıklar gibi birçok ruhsal hastalığın insanın içinde fırtınalar kopardığı da aşikar.

Görünen yüzlerin ardında nasıl bir gerçeğin yattığını bilmek de çok zor. Bize tanıdık bazı isimler de ruhsal hastalıklarla baş etmiş. Bu hastalıklar kiminin hayatını zehir ederken, kiminin ise yeteneğinin ve yaratıcılığının yegane sebebi olmuş.

Vincent Van Gogh

Hollandalı ressam Van Gogh’un yaşadığı ruhsal sıkıntıların, bu kadar büyük bir isim olmasında kuşkusuz etkisi var. Van Gogh’un bipolar bozukluğun yanında pek çok ruhsal hastalığa sahip olduğu belirtiliyor. Üretkenliğinin tavan yapmasında taşkın bir ruh haline sahip olmasının önemli bir etken olduğu da bir gerçek.

Pisagor

Pisagor da obsesif kompülsif bozukluğa sahip olduğunu bildiğimiz isimlerden biri. Takıntılı düşünce ve davranışları onun yaşamını etkilemekte hatta kök ikinin rasyonel olmadığını ispatlayan öğrencisi Hippasus’u denize attırmaya kadar ileri gitmesine sebep olmaktaydı. Birçok konuda takıntıya neden olabilecek mental rahatsızlık Pisagor’a, her fikrinin kesinlikle olduğu illüzyonunu yaratıyordu.

Marilyn Monroe

Popüler kültür ikonlarından Marilyn Monroe ise, duygularındaki ani dalgalanmalara bakılırsa manik depresifti. Zor günlerle alkol ve uyuşturucu kullanarak baş ediyordu. Bu rahatsızlığı nedeniyle oldukça zor günler geçiren Monroe, hayata tutunamadı.

Kurt Cobain

Nirvana’nın kurucularından olan vokalist ve gitarist Kurt Cobain 27 yaşındayken ölümü seçti. Cobain’in bipolar bozukluğu olduğu ve sürekli uçlarda gezindiği, mutluluk ve depresyon arasında bir hayat yaşadığı belirtiliyor. O da bu rahatsızlığını yaratıcılığıyla harmanlayıp mükemmel şarkılara imza atan insanlardan.

Britney Spears

Britney Spears’ın kameralar önünde saçlarını kazıtması, tutarsız davranışları, ani duygusal patlamaları, karar vermekte zorlanması, alkol bağımlılığı terapistler tarafından Spears’ın bipolar bozukluğa sahip olduğunun iddia edilmesine sebep olmuştu.