Dünya’nın Çizmesi İtalya Hakkında 20 Bilgi

1- Her bayrağın bir hikayesi, bir anlamı vardır. İtalya’nın bayrağının yeşil rengi doğayı temsil ederken kırmızı ise bağımsızlık savaşında akan kanı ve beyaz da Alpler’deki karı temsil eder.

2-Devletin adı İtalya Cumhuriyeti’dir ve başkenti Roma’dır.

Roma

3-Yüzölçümü 301.252 km2’dir. Para birimi ise Liret’tir.

4- Çizme şeklinde bir yarım adanın üzerine kurulu olan devletin, Güneybatısındaki Sicilya ile batısındaki Sicilya adaları da ülke topraklarına dahildir. Kuzeydoğusunda Yugoslavya, Kuzeybatısında Fransa, Kuzeyinde ise İsviçre, Avusturya ve Alp dağları da doğal sınırı çizer.

5-Ülkenin birçok yerinde volkanik kraterler ve krater gölleri mevcuttur. Aktif volkanlar Güney Napoli’nin yakınlarındadır. Vezüv faal bir yanardağdır. Hatta tarihte de ünlü olan Ponci Yanardağı İtalya’da bulunmaktadır. Ponci’den çıkan lavlarla taşlaşmış insan heykelleri, o zamanki insan hayatı hakkında bilgi toplamamız bakımından önemlidir.  Akdeniz’de bulunan adalardan Sicilya’da Etna Yanardağı, aktif bir volkandır ve buradaki adalar İtalya topraklarının %16’sını meydana getirmektedir.

Ponci

6-PO Irmağı, ülkenin önemli ırmaklarından biridir. 673 km uzunluğundaki olan bu ırmak, Alpler’den doğar. Görünümleriyle de ünlü göller vardır. Bunlar Maggiore Gölü, Cono Gölü ve Garda Gölü’dür.

Po Irmağı

7- Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü ülkede yazları kurak ve güneşlidir, kışın yağışlı ve düzensizdir, Kuzey İtalya’da ise kara iklimi hakimdir.

8- Ormanlar ülke genelinde toprakların %21’ini kaplar. Çeşitli bir bitki örtüsüne sahip değildir. Bitkiler, ikliminden ötürü uzun süren sıcak ve kuru yazlara direnç gösterebilen türdendir. Ormanlarda meşe, kestane ağaçları ve gürgen bulunmaktadır. Ekilemeyen topraklarda makiler hüküm sürmektedir. Alçak alanlarda ise kozalak türüne ait ağaçlarla kaplı ormanlarla birlikte, daha alt kısımlarda yaprak döken ağaçlar bulunmaktadır.

9- Madenler bakımından fakir olan İtalya’nın, kömür ve demir yatakları da yeterli değildir. Gaz, kükürt ve petrol Sicilya’dan çıkarılmaktadır. Toscona’daki kıyı dağlarından mühim miktarlarda mermer çıkarılır. Mermer çıkarımının yanında Toscona’da antimon, prit, bor ve civa çıkarılmaktadır. Po Ovası’nda metan gazı yatakları da bulunur.

Po Ovası

10- İtalya, nüfus bakımında diğer Avrupa ülkelerine oranla artış göstermekle birlikte, aldığı göçlerle birlikte nüfusu 60,4 milyon nüfusa sahiptir. Avrupa’nın en kalabalık 4. ülkesidir. 7 milyon kişi dış ülkelerden İtalya’ya göç etmiştir. 11 bölgeden meydana gelen İtalya’da her bir bölge ayrı bir lehçe konuşmaktadır ve bölgeler arasında anlaşmazlıklar mevcuttur. Dil bilimcilere göre İtalya’da bilinen 50 lehçe bulunmaktadır. Ülkede resmi olarak konuşulan lehçe Floransa lehçesidir.

Floransa

12-Bir Güney Avrupa ülkesi olan İtalya halkının büyük bir kesimi Hıristiyan dinine inanıp Katolik mezhebine mensuptur. Ülkenin küçük bir kısımı da Protestan ve Musevidir.%20’si de agnostik ve ateisttir.

Duomo Katedrali

13- 1950’de esen sanayi rüzgarından nasibini alan İtalya, sanayi bakımından başlıca sanayi ülkeleri arasına girmiştir. İş gücünün, en son verilen verilere göre, %48,6’sı saniyede faaliyet göstermektedir. Sanayi yatırımlarının büyük çoğunluğu kuzeyde yoğunlaşmıştır. İtalya’nın başlıca sanayisi dokuma, makine, petrol, kimya, motorlu araçlar, gıda ve petrol işleme alanlarıdır. Fiat otomobil dünya çapında büyük bir öneme sahip olmakla birlikte büyük bir iş gücü istihdam etmektedir. Konserve ve besin sanayisinde de çok gelişmiştir.

14- İtalya, Avrupa Birliği ve Nato’nun kurucu üyesidir. Kültürü ve tarihiyle Avrupa Birliği’ne büyük katkıda bulunur. Avrupa’da en çok ziyaret edilen ülkelerden biridir.

15- Roma imparatorluğu gibi dünyanın köklü krallığına ev sahipliği yapan İtalya, Hristiyanlığın en önemli merkezi ve dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan’a ev sahipliği yapmaktadır. Bu bakımdan kültürel miras açısından gelişmiştir. İtalyan ressamların, Roman ve Gotik sanatı; Rönesans ve Barok üslubu gibi her sanat akımında bir imzası vardır. Ülkenin dünyamıza kattığı önemli ressamlar ise Caravaggio, Bernini, Leonardo da Vinci, Donatello, Fra, Botticell, Angelico, Tintoretto ve Raphael’dir.

Michelangelo

16- İşin eğlenceli kısmına gelecek olursak bir gün yolumuz İtalya’ya düşecek olursa ilk olarak Avrupa’nın en eski üniversitesi olan Bologna’dan başlarsak yeridir.

17- UNESCO tarafında neredeyse şehrin tümü miras listesinde. Cenova, Avrupa başkenti olmakla birlikte Avrupa’nın en büyük akvaryumu burada bulunmaktadır. Dünya’nın en büyük gölü olan Como Gölü de burada yer almaktadır. Avrupa’nın en zengin ve gelişmiş şehiri olan Milano aynı zamanda modanın başkentidir. Hristiyan aleminin en büyük 3. Katedrali olan ve yapımı 500 yıl sürmüş Duomo Di Milano bu şehirde bulunmaktadır. Belki de çoğumuzun görüntüsüyle aşina olduğumuz Pisa da İtalya’da yer almaktadır.

Bologna Üniversitesi

18- Caz caz İtalya’nın Perugia şehrinde ünlü caz festivalleri yapılırken, Siena da at yarışlarıyla ünlenir. San Gimignano ise sadece tek başına UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ndedir.

19- Venedik, 118 ada üzerine kurulu şehir, tek başına UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ndedir.

Venedik

20-Bu güzel ülkenin kalbi ise, Romeo ve Julliet’in şehri olan ve aynı zamanda UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınan Verona’da atmaktadır.

Verona

Umarım bir gün yolumuz İtalya’ya düşer. 🙂