Saraçhane’de Suriyeli Eylemi

İstanbul’da yaşayan Suriyeliler, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Suriyeliler geçici koruma kapsamında. Onlara 20 Ağustos’a kadar süre verdik. İstanbul’da 1 milyon 69 bin kaydı olan göçmen var. 547 bini Suriyeli. Kayıtsız Suriyelileri yakalayınca kamplara gönderiyoruz. Şu anda kamplarda 100 bin kişi kalıyor. Kontrol altında tutmamız lazım. Gitmiyorum derse gidecek” açıklaması üzerine 27 Temmuz Cumartesi günü İstanbul Saraçhane’de eylem yapma kararı almıştı.

“Yaptırmayız”

Bakan Soylu, olası eyleme ilişkin “Kimseye bir şey yaptırmayız” demişti ancak buna rağmen dün, planlanan eylem gerçekleşti.

Sözü geçen karara tepki gösteren, bir grup İslamcı göçmen derneğince düzenlenen eyleme yaklaşık 100 kişi katıldı. Eylemde “Milliyetçilik cahiliyesine karşı tek bir ümmetiz” ,”Muhacirler ‘yabancı’ değil, kardeşimizdir” , “Yeryüzü ve gökyüzü ve hayat herkesin” , “Zorla gönderme durdurulsun” şeklinde sloganlar atıldı.

“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”

Eylemin ilerleyen saatlerinde bir grup Türkçü Saraçhane’de “ne mutlu Türküm diyene” şeklinde sloganlar atmaya başladı.

Türkçü grup, “Kendi vatanları için bu kadar mücadele vermeyenler burada mücadele veriyor. Bizim başka vatanımız yok, biz bulunduğumuz yeri korumak mecburiyetindeyiz” diyerek eyleme tepki gösterdi.

Basına çarpıtılarak yansıtılan görüntülerde bozkurt işareti yapan Türkler, ülkücü ve “baskıncı” şeklinde, saldırı girişimi yapan bir topluluk olarak tanıtıldı(!)

Arbedenin ardından “yaptırmayız” denen eylemde, polisler biber gazıyla müdahale etti. Ondan fazla kişi gözaltına alındı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir