Sherlock Holmes Efsanesi

”Yazarını aşan kahraman” olarak bilinen Sherlock Holmes, ilk olarak Arthur Conan Doyle` un 1887 yılında yazmış olduğu A Study In Scarlet (Kızıl Dosya) romanında okuyucu ile buluşmuştur. Yine aynı romanda kahramanın en yakın arkadaşı Dr. John Watson, Müfettiş Lestrade, ev sahibi Bayan Hudson gibi karakterler de ilk kez bu kitapta ortaya çıkmıştır. Britanyalı olan kahramanımızın doğum tarihi 6 Ocak 1854 olarak işlenmiştir. Kendisinden yedi yaş büyük Mycroft Holmes adında yine aynı keskinlikte bir zekaya sahip abisi vardır.

Sherlock Holmes karakterini canlandıran bazı oyuncular.

Sherlock Holmes, harika bir kurgu karakter olmasına rağmen Arthur Conan Doyle bir o kadar da harika yan karakterler yaratmıştır. Her kahramanın bir rakibi olduğu gibi Sherlock’un da kendisi gibi bir o kadar ilginç ve akıllı olan düşmanı Prof. James Moriarty, romanlara ve görsel tarzda ortaya koyulan eserlere ayrı bir çekicilik katmıştır. James Moriarty karakteri astronomi ve matematik alanlarında uzman bir suç örgütü lideridir. İlk kez 1893 yılında yazılan Son Vaka adlı romanda görülen karakter bu seride ayrı bir beğeni toplamış ve Sherlock karakterine bazı kitaplar ve filmlerde eşlik etmiştir. Moriarty karakterini 2010-2017 arasında yayınlanan Sherlock adlı dizide Andrew Scott canlandırmış ve karakter oldukça beğenilmiştir.

Fazla zeki olmanın yalnızlığını da yaşayan ana karakterimizin, çoğu zaman anlaşamasa da kendisine en yakın gördüğü kişi Dr. John Watson`dır. Yakın arkadaş olmalarının yanı sıra aynı evi paylaşmaktadırlar. Bu sebeplerle Sherlock`un gizemli olayları çözmesinde bu karakter ona yardım etmektedir.

Sherlock karakterinin sosyal alanda yaşadığı sıkıntıların yanı sıra, uyuşturucu bağımlılığı, müziğe olan ilgisi, iyi derece de boks ve eskrim bilmesi, insani duygularının oldukça zayıf olması da onun özelliklerindendir. Yani ana karakterimizin psikopatlık derecesi bir hayli yüksektir. 🙂

Film ve kitaplarında geçen evi Baker Sokak 221B Londra’da bulunmaktadır. Şu an bu adreste bulunan Sherlock Holmes Müzesi, İngiliz` lerin kendisine verdiği değeri anlamak için yeterlidir.

İlginç bir bilgi olarak: Dünya üzerinde milyonlarca hayranı olmasına rağmen bizim açımızdan en önemli hayranlarından birisi de  Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdülhamit olmasıdır. Hatta yazarımız Arthur Conan Doyle’ u İstanbul’da ağırlamış ve kendisine Mecidiye Nişanı vermiştir.