Hamilton müzikali kapak foto

Sıra Dışı Bir Müzikal: Hamilton

Sizlere müzikal kavramını alışılmışın dışında bir noktaya taşıyan bir hayalin gerçek oluşundan bahsetmek istiyorum: Hamilton, bir Amerikan Müzikali (Hamilton: An American Musical). Bu müzikal, Amerika’nın kurucularından bilinen Alexander Hamilton’un çocukluğu, Amerika’nın kuruluşu yolundaki hikayesi ve Amerika’nın bağımsızlığında oynadığı önemli rolü konu alıyor. Söz ve Müziği Lin-Manuel Miranda’ya ait olan müzikal, 2004 yılında Ron Chernow tarafından yazılmış olan Alexander Hamilton’ın biyografisinden esinlenerek ortaya çıkmıştır. Müzikalde Alexander Hamilton’un hikayesi, bir şarkı hariç tamamında rap şeklinde söylenen şarkılarla anlatılıyor.

İlk olarak, günümüzden yaklaşık 10 yıl önce Beyaz Saray’da Lin-Manuel Miranda’nın “Hayatı hip-hop’u en iyi temsil eden kişinin hayatını bir albüm yapmak istiyorum: Alexander Hamilton.” Sözleriyle ortaya attığı, Hip-hop ve müzikalin alışılmış dışı birlikteliği ile ortaya çıkan Hamilton Müzikali fikri, başlangıçta çokça yadırganmış ve böyle bir şeyin gerçekleşmesi çoğu kişi tarafından mantıksız bulunmuş olsa da Hamilton Müzikali, kazandığı ödüller ve hala varlığını korumakta olan kalabalık hayran kitlesiyle başarısını kanıtlamıştır.

Hamilton Müzikali

Bu başarılara ve müzikalin gelişim öyküsüne biraz değinecek olursak: İlk olarak müzikal, 17 Şubat 2015’te Broadway Müzikalinden bağımsız olarak sergilenmiştir ve gösteri biletlerinin tamamı tükenmiştir. Ardından 8 adet Drama Desk Awards ödülü kazanmıştır. Daha sonra 6 Ağustos 2015’te, Broadway’deki ‘Richard Rodgers Tiyatrosu’na transfer edilmiştir ve burada da son derece yüksek gişe satış rakamları elde etmiştir. Tony Ödüllerine 16 dalda aday gösterilen müzikal, ‘’En İyi Müzikal’’ ödülü de dahil olmak üzere 11 adet ödülü kazanmıştır. Sayısal başarıdan ziyade müzikalin beni en çok etkileyen başarısı ise 2016 yılında, Amerika Maliye Bakanlığınca 10 dolarda bulunan Alexander Hamilton resminin kaldırılacağı kararının açıklanmasından sonraki süreçte gelen tepkiler üzerine bakanlığın bu kararından vazgeçmesinde, müzikalin halkın Hamilton’u benimsemesini sağlaması ve bu karara karşı tepki oluşturmasında etkili olmasıdır. Yakın zamanda Disney, müzikalin yayın haklarını satın almış ve müzikalin sahne çekimlerini beyaz perdeye taşımayı planlamıştır. Bu planlamaya göre 15 Ekim 2021’ de vizyona girmesi planlanan gösteri, pandemi dolayısı ile evde kaldığımız bu günlerde Disney tarafından yapılan bir değişiklik ile 03 Temmuz 2020 tarihinde Disnep+ üzerinden yayınlanmıştır. Böylelikle pandemi öncesi dönemde gösterileri kapalı gişe oynanan bu müzikali tüm hayranları izleme fırsatı elde etmiştir. Ek olarak, müzikalin kitaplaştırılmış hali de ‘’Hamilton The Revolution’’ ismi ile satışa sunulmaktadır.

Hamilton Müzikali 2

Genel bilgilerden bahsettikten sonra birazda müzikalin içeriğini anlatmak istiyorum. Ancak müzikalin heyecanını kaçırmamak adına bu kısmı yüzeysel anlatmaya çalışacağım.😊

Müzikalimiz 2 kısımdan oluşuyor. O yüzden biz de müzikali iki kısımda inceleyeceğiz:

1.Perde:

Müzikal, öncelikle yetim Alexander Hamilton’ın Karayipler’deki hayatının ilk yıllarını özetleyerek başlıyor. Buradaki yaşantısından sonra Aaron Burr’ü bulabilme umuduyla Amerikaya giden Hamilton, üç dost devrimciyle arkadaşlık kuruyor: köleliğin kaldırılması taraftarı John Laurens, gösterişli Fransız Marquis de Lafayette ve terzi çırağı Hercules Mulligan. Ardından Hamilton, Burr ve arkadaşları, ülkede kurulan Anayurt Ordusu’na katılıyorlar. Bu süreçte meydana gelen olaylar ve savaşların ardından Yorktown’daki zaferden kısa bir süre sonra Hamilton’un oğlu Philip ve Burr’ün kızı Theodosia doğuyor. Hamilton ve Burr New York’a dönüp çalışmalarını tamamlıyorlar ve avukat oluyorlar. Bunun üzerine Hamilton, 1787 yılında anayasa kongresine delege olarak seçiliyor. Sonrasında ise başkanlığa yeni seçilen Washington’ın Hamilton’ı maliye bakanı olarak ataması süreci anlatılıyor.

2.Perde

Müzikalimizin bu kısmında daha çok Amerika’nın kuruluş zamanlarında Hamilton’un rolü ve sonrasındaki yaşantısından bahsediliyor. İlk olarak, Hamilton’un hazırlamış olduğu ekonomik planı uygulamaya geçirme sürecindeki zorluklara değiniliyor ikinci perdede. Ardından, Hamilton’un yakın arkadaş olduğu Aaron Burr ile yollarının ayrılması ve buna sebep olan olaylar anlatılıyor. Son kısımda ise Hamilton’un oğlu Philip’in ölümü ve sonraki süreçte Alexander Hamilton’un bir düelloda öldürülmesine yer veriliyor.

Hamilton Müzikali

Bir ülkenin kuruluşu ve kurucu babası olarak anılan insanın yaşantısının anlatıldığı bu müzikali, şu an maalesef Disnep+ dışında izleyebileceğimiz bir platform bulunmuyor ancak dinlerken bile etkileyici bulduğum bu yenilikçi müzikalin Spotify listesini sizlerle paylaşmak istiyorum: