Sosyal Medya Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi!

Sosyal medya yasası, 1 Ekim itibarıyla yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren yasaya göre, 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya ağları, Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda olacak. Sosyal medya düzenlemesi ile temsilci bulundurmayan sosyal medya ağlarına ise kademeleri olacak yaptırımlar uygulanacak.

Bu yasayla birlikte ülke sınırları içerisinde sosyal medyanın kontrolsüz bir şekilde güç oluşturmasının önüne geçebilmek ve herhangi bir problemde yükümlü kişilere kolayca erişebilmek. Bu yasayla birlikte ilk yaptırımlar şu şekilde:
-Yükümlülükler tamamlanmazsa reklam yasağı uygulanacak.
 3 ay içinde adım atılmazsa internet hızı düşürülecek ve internet trafiği bant genişliği daraltılacak.
 -30 gün içinde de yine temsilci atanmazsa internet hızı 90 güne kadar düşürülebilecek.
 Sosyal ağ yavaş ilerleyecek, atılan mesaj ve videolar geç iletilecek.
Bu maddeler ile sosyal medya şirketinin en büyük maddi kaynaklarından biri etkilenmiş olacak ve sosyal medya ağının kişilere erişimini kısıtlayıp etki alanı daraltılacak.

Kişilik hakkı ihlalleri de cezalandırılacak

Kişilik hakları ihlal edilenler, rahatsız edici içeriğin kaldırılması ya da erişimin engellenmesi için sosyal medya temsilcisine başvuracak.

Temsilcinin, başvuruya en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermesi gerekiyor. Şikayetlerle ilgili olarak 6 ayda bir rapor yayınlamak da temsilciliğin görevleri arasında.

Cevap yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 5 milyon lira, rapor vermeyenlere 10 milyon lira idari para cezası uygulanacak.

Mahkeme kararına rağmen, 24 saat içinde uygunsuz içerikleri kaldırmayan sosyal ağlar, doğacak zarardan sorumlu olacak.

Sosyal medya yasasıyla unutulma hakkı da getiriliyor. Kişilerin isminin geçtiği ve “kişilik haklarına saldırı” olarak nitelendirdiği paylaşımlar arama motorlarında görülmeyecek.

Hakaretin de cezası olacak

Sanal ortamda hakaret etmenin de artık cezası olacak. Tehdit, taciz ve yalan haber yaymak eskisi kadar kolay olmayacak.

Cep telefonunda internet kullanımına ilişkin bir düzenleme de yapıldı. Cep telefonlarında artık IP bilgisinin yanı sıra PORT kaydı da yer alacak. Aynı IP adresi ile internete giren kullanıcılara ait ayrı ayrı bilgi tutulacak. Böylelikle, olası mağduriyetlerin önüne geçilecek.