Sümer Kraliçesine 107 Kemanla 107. Yaş Günü Sürprizi

Cumhuriyet tarihimizin yaşayan efsanesi, Sümer tarihini gün yüzüne çıkaran büyük keşiflerin annesi Muazzez İlmiye Çığ 20 Haziran 2020 tarihinde 107 yaşına girdi. Cumhuriyetin 107 yıllık emaneti bu güzel bilim kadını için değerli şair Akgün Akova unutulmaz bir sürpriz hazırladı. Çocukluk yaşlarında kemana başlayan Muazzez İlmiye Çığ için 107 keman sanatçısı “Yine Bir Gülnihal” parçasını çaldı. Hepsinin evinde kaydettiği eser hazırlanan video ile yan yana geldi. Ayrıca Suna Kan, Ayla Erduran, Tunç Ünver, Çağıl Yücelen gibi usta isimler ve yaşama veda etmiş olan Gülden Turalı da kemanlarıyla birlikte çekilmiş fotoğraflarıyla projede yer aldı.

Birbirinden değerli isimlerin çabası ile hayata geçen çalışma sanat severler tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Sümer Kraliçesi, yaşayan büyük değerimiz, varlığıyla gururlandığımız, hayatıyla gençlere örnek olan Muazzez İlmiye Çığ’ın gözyaşları ile karşıladığı duygu dolu sürpriz sizlerle

Projenin fikir babası, hayalcisi sevgili Akgün Akova hayranı olduğu Cumhuriyet kadını Muazzez İlmiye Çığ’a 107. Yaş sabahında şöyle sesleniyor.

Günaydın Muazzez İlmiye Hanım, 107.doğum gününüze günaydın…. Sevinçle yaşadığınız, yeryüzünü anlamlı kıldığınız ömrünüze günaydın. Eski uygarlıkların çivi yazısıyla yazdığı tabletlerden, taşlardan öğrendiklerinizi bizimle paylaştığınız için, tarihin yitik sayfalarını araladığınız için günaydın. Yılmayan yorulmayan o güler yüzünüz için günaydın.

Biz de öncelikle yüreği duygu yüklü şairimiz Akgün Akova’ya ardından bu projeye katkıda bulunan tüm değerli sanatçılara teşekkür ediyor Sümer kraliçemiz sevgili Muazzez İlmiye Çığ’a nice mutlu sağlıklı yaşlar diliyoruz.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.