Tanrı’nın Mutlak Varlığı

Tanrı var mıdır? Varsa var olmak için bize ihtiyaç duyar mı? Ya da ezelden beri var mıdır? Bu ilginç bir konu ve hepimizin merak ettiği bir konu… Birkaç mantık önermesiyle bunu kanıtlamaya çalışacağım.

Sizi insan üzerine düşünmeye davet ediyorum. Her insan düşünceye sahiptir ve çoğunlukla bu düşündüklerini yapmaya sahip gücü vardır ve onlar doğar. Buna rağmen gökdelenler yapıp nükleer bomba gibi yıkıcı şeyleri var edebilir. Siz de bir tarihi esere ya da güzel bir mimariye sahip olan binaya bakıp bunu nasıl yapmışlar diye sormuşsunuzdur. Milyarlarca benzeri olan insan nasıl güzel mimari yapabiliyor ya da oynadığınız bilgisayar oyununu veya okuduğunuz şiiri yaratabiliyorsa benzersiz güzelliğe sahip yaşam, evren, canlılar nasıl bir yaratıcı olmadan var olabilir? Ya da düşüncesiyle milyonları yok edip milyonları kurtaran insan, nasıl olur da bir yaratıcıya ihtiyaç duymaz? Bu sorular böyle gider. İnsan gibi var olmak için bir başlangıca ihtiyaç duyan bir varlık nasıl olur da gökyüzündeki yıldızlara bakıp yaşamın içindeki sonsuz güzellikteki canlılara, kısaca nefes almazsa öleceğini bilen bir varlık nasıl olur da Evren’e bakıp, yaşamın güzelliklerine bakıp bunun bir yaratıcısı olduğunu düşünmez? Nasıl olur da Dolunay zamanı aya bakıp keyif çıkaran bir varlık nefessiz kalsa öleceğini düşünüp de o Ay’ın bir yaratıcısı olduğunu düşünmez. Nefesini yeteri kadar tutarsa ölebilecek bir insan belli hesaplarla var olan yaşamı, Evren’i kısacası tabiatı nasıl yaratıcısız varsayar?

 

 

 

Bir insanın elinde yaşam verme veya yaşam alma gücü varken milyarlarca, trilyonlarca yaşam nasıl olur da hayatlarına devam edip, bunun bir yaratıcısı olmadığını varsaymaz. Nasıl hesaplara göre hareket eden yaşam belli formüllere indirilip biliniyorsa bu yaşamı yaratan da o denli formüllere indirilemez. Çünkü insanın kendi beyninde bilmediği yerler varken nasıl evrimle yaşamın muhteşem gücü, formüllere indirilmiş hesaplarla Tanrı yok sayılır? Ateist olsanız, Deist olsanız… ya da kendinizi Tanrı ilan etseniz bile nefesinizin devam etmemesi durumunda öleceksiniz. Çünkü gerçek ne insanlardır, ne yaşayan ya da yaşamış şeylerdir. Gerçek var olmak için bir başlangıca ihtiyaç duymayan ve her şeyi yaratabilen bir varlıktır. Tanrı’yı anlatan kitaplar olmasa bile bir başlangıcı ve sonu olan yaşam nasıl gerçek olabilir? Çünkü Yaratıcı istemsizce vardır ve her şeyi belirli hesaplar üzerine yaratmıştır ve var olmak için bize ihtiyaç duymaz. Ama biz O’na muhtacız. Nefesimizin devam etmesi için yok olmamak için O’na ihtiyaç duyarız. Çünkü Ay’ı yaratan, Dünya’yı yaratan varlık bize ihtiyaç duymaz ve isterse hepimizi bir anda yok eder…