Türkiye’de Reggae Müziği

Genellikle Bob Marley ile özdeşleşmiş bir müzik türü olarak reggae, Jamaika’da doğmuş ve geniş kitlelere ulaşmış, ulaşmaya da devam eden bir müzik türüdür.

Reggae Ne Demek?

Reggae bilinen genel anlamıyla, Jamaika’ya özgü olan ska, ragga, dub gibi müzik türlerini belirtmek için kullanılır. Ancak reggae türünde söylenen şarkılarda blues, calypso, jazz, rythm gibi müzikleri de duymak mümkündür.

Reggae Müziğini Doğuşu

Reggae, 1960’larda Jamaika’da ska ve rocksteady gibi müzik türlerinden esinlenilerek oluşmuş ve 1970’lerin sonunda uluslararası bir tür haline gelmiştir. Temposu ska ve rocksteady’ye göre daha yavaştır. 1960’ların sonunda, ska/rocksteady tarzı müzik yapan Toots and The Maytals’ın “Do The Reggay” isimli parçası ilk reggae parçası olarak kabul edilebilir.

Her yıl dünya çapında 200’den fazla özgürlüğün sesi reggae müzik festivalleri gerçekleşmektedir. Dünya çapında bu kadar bilinen, önemli bir yere sahip olan reggae müzik türünün Türkiye’de bilinirliği nedir, hangi grup veya kişilerce bu müzik türü yapılmaktadır merak ettiniz mi?

İşte Türkiye’de reggae müzik grupları ve şarkılarını sizler için araştırdık. İyi okumalar.

Türkiye’de Reggae

Reggae, Türkiye’de diğer müzik türlerine göre çok dinlenilen bir müzik türü değil maalesef. Ancak Türkçe reggae yapan gruplar da yok değil. Sizlerle bu Türk reggae gruplarının dinlemekten zevk aldığım şarkılarını paylaşacağım umarım beğenirsiniz.

1. Bosphoroots

İstanbul’da roots reggae temelinde kurulan grup; 2015’te ilk teklisi “This is How I Want“ ile müzik piyasasına giriş yapmış ve hala müzikleriyle hayatımızdadır.

2. Bandista

Grup, 2006’da İstanbul’da kurulmuş olup; Django, Reggae, Ska, Dub, Bratsch, Afro-Beat ve Anadolu müziğini harmanlayarak eserler ortaya koymuştur.

3. Entu

Entu, Hemşince’de ”Karşı” anlamına gelmekte olup grup 2006 sonlarında EnTu Dağaker (Karşı Çocuklar) adıyla müziklerini yapmaya başlamış ancak sonrasında müziğe EnTu adıyla devam etmiştir. Grup, şarkılarında Reggae ve ska alt yapılarıyla Karadeniz ezgilerini bir arada kullanarak farklı çalışmalara imza atmıştır.

4. Koala Reggae Band

Grup, reggae müziğinin yavaş ritmiyle koalanın tembelliğini, yavaş hareketlerini bağdaştırarak Koala Reggae Band adıyla müzik piyasasına girmiştir. Reggae ve diğer müzik türlerini harmanlayan eserler vermiştir. Benim dinlerken, ritmini, sözlerini en sevdiğim eseri ise ”Atlar Var”dır.

5. Goril Reggae Band

2018 yılı çıkışlı Ankara’lı reggae grup, Dancehall, Reggae, Reggaeton tarzı müzik yapmaktadır. En son Ankara Kahve Festivali’nde canlı olarak dinlediğim grubun enerjisi ve dinleyicileriyle olan iletişimi, yeni bir grup olmalarına rağmen başarılıydı. Barış Manço’nun ”Dönence” yorumunu da ayrıca beğendim.

6. Komik Günler

Ankara’lı bir reggae grubu olan Komik Günler, şarkılarında reggae, ska gibi farklı müzik türlerini kullanarak şarkılarını oluşturmuştur.

7. Afel

Hip hop/reggae tarzı şarkılar yapmaktadır.

8. SATTAS Reggaeband

Adını, Jamaika İngilizcesinde ”rahatla”, ”salla” gibi anlamlar taşıyan ”satta” kelimesinden alan grup Türkiye’de reggae müzik denilince akla ilk gelen isimdir. Yaptığı, Türkçe ve İngilizce şarkıların yanında pek çok müziği de reggae tarzıyla yorumlayarak farklı çalışmalara imza atmıştır. Bu yorumlardan en beğendiğim ise ”Aman Aman” dır.

9. SUPERNOVA Reggae Band

Türkçe ve İngilizce şarkıları ile reggae tarzı eser veren grup.

10. Zeytin

Grup, 2014 yılı İstanbul çıkışlı Reggae-Rock grubudur. Bunun yanında grup, ska, soul, funk, rock’n roll gibi diğer müzik türlerinden de etkilenmiştir.

Yukarıda sıralanan isimler dışında Luxus, Hariçten Gazelciler, Levvera’nın da reggae tarzı şarkıları vardır.

Türk reggae müziğinde daha fazla grup/şarkıcı ve şarkının olması dileğiyle.

Eveet, Türk Reggae müziği playlistine aşağıdan ulaşabilirsiniz. İyi dinlemeler.