Tüylerinizi Diken Diken Edecek 20 Korku Filmi

 • The Others (diğerleri) 2001 7.6/10

Şaşırtıcı sonuyla izleyiciye ters köşe yaptıran Nicole Kidman’ın başrolünde olduğu filmde, kocası 2.Dünya Savaşı’nda Amerika cephesinde savaşan bir eş ve çocuklarının ürkütücü evlerindeki hayat anlatılıyor. Çocukları her türlü ışık kaynağından rahatsız olan anne evin içerisini adeta ışıktan izole bir dünyaya çevirir fakat bu büyük evi idare edebilmek için yardımcılara ihtiyaç duymaktadır. 3 garip yabancının ev işlerine yardımcı olmak üzere işe başlamasıyla film daha da karmaşık bir hal alacaktır. Popüler korku filmlerinin aksine sağlam sinematografisiyle ilgi çekici bir film niteliği taşıyor.

https://www.imdb.com/title/tt0230600/

 • Lights Out (Işıklar Sönünce) 2016 6.3/10

Kısa filmden uzun metrajlı bir sinema filmine uyarlanan Işıklar Sönünce, çoğu insanın ortak korkusunu ele alıyor bir bakıma. Hepimizin hayatının bir döneminde karanlıktan korktuğunu, gece olduğunda mutfaktan odaya koşar adım gittiğimizi düşünürsek film tam da bu korkunun üzerine yoğunlaşmış diyebiliriz. Ailesine dadanan kötü bir varlık olduğunun farkına varan Rebecca kardeşini ışıklar söndüğünde ortaya çıkan bu varlıktan korumak ve kurtarmak için çabalayacaktır.  İnternet üzerinde devleşen kısa film vizyona girdiği dönemde sinemada da oldukça popüler bir hale geldi.

https://www.imdb.com/title/tt4786282/

 • Suspria 7.4/10(1977) 6.8/10(2018)

1977 ve 2018 olmak üzere iki farklı varyasyonu bulunan Suspria özellikle 1977 yılındaki yapımıyla Dünya çapında büyük ilgi uyandırdı öyle ki ülkemizde filmi izlemeye gelenlerin canı bir sigorta şirketi tarafından sigorta altına alındı. Filmin konusuna değinecek olursak bale okuluna başlayan Suzy Bannion bir süre sonra okulda yolunda gitmeyen şeylerle karşılaşır.

Okul içerisinde ölümler ve kaybolmaların varlığıyla birlikte Suzy bu durumdan daha da korkmaya başlar günümüz için çok da korkutucu bir özellik taşımasa da geçmişte izleyenleri oldukça korkutmuş. Günümüzde çekilmiş 2018 yapımı olan Suspria ise çekim teknikleri, dekorlar açısından tabii ki daha donanımlı ikisine de göz atarak hangi yılın yapımının size hitap ettiğini bulabilirsiniz.

https://www.imdb.com/title/tt1034415/      https://www.imdb.com/title/tt0076786/

 • Halka (The Ring) 2002 7.1/10

Neredeyse hepimizin bildiği bir seriden bahsedeceğim Halka. Televizyondan çıkan uzun saçlı, beyaz elbiseli ürkütücü bir kız peki neden bazı televizyonlardan çıkıp diğerlerinden çıkmıyor? Sebebi şu, bir video kaset var ve bu video kaseti izleyenleri bir hafta içerisinde ölüm bekliyor. Gazeteci Rachel’ın da yeğeni bu kaseti izlemiş ve korkunç sona ulaşmıştır. Bu kaseti araştırmaya başlayan Rachel olayı çözmek için büyük bir sorumluluk almıştır. Oğluyla beraber kaseti izleyen Rachel’ın sadece 7 günü vardır.

https://www.imdb.com/title/tt0298130/

 • The Exorcist (Şeytan) 1973  8.0/10

Film çekimleri sırasında kızında bir tuhaflık sezen aktris Chris MacNeil acilen doktora gider, 12 yaşındaki kızın beyninde geçici bir hasar tespit edildikten sonra farklı testlere tabii tutulan küçük kızın aslında hiçbir şeyi olmadığına kanaat getirilir. Küçük kızın hastalığı daha önce rastlanmadık türden bir rahatsızlıktır. Küçük Regan’ın hastalığı geçmek yerine daha da beter bir hal almaktadır, titremeye ve garip sesler çıkartmaya başlayan Regan’ı annesi en son çare olarak bir Peder Merrin’e götürür ve kızının içerisinde şeytani bir varlık olduğunu söyler. Bundan sonra olaylar Peder Merrin’in Regan’ı ele geçiren şeytani varlığı defetme hikayesi üzerine ilerleyecektir.

https://www.imdb.com/title/tt0070047/

 • Veronica 2017 6.2/10

1991 Madrid’inde geçen film gerçek bir olaydan uyarlanmıştır. Ruhlara ilgi duyan ve ruh çağırma tahtası vasıtasıyla arkadaşlarıyla eğleneceğini zanneden Veronica arkadaşlarıyla okulun herkesten uzak bir katında Ouija tahtasıyla vefat eden babasının ruhunu çağırmaya karar verir, ruh çağırma seansının bekledikleri gibi gitmemesinden sonra buna pek aldırış etmeseler de Veronica eve döndüğünde farklı bir varlığın musallat olduğundan şüphelenir.

https://www.imdb.com/title/tt5862312/

 • Pet Sematary (Hayvan Mezarlığı) 1989 6.6/10

Günümüzde tir tir titreten korku filmlerine benzemese de insanı gerdiği şüphesiz olan bir filmle karşınızdayım. Hayvan Mezarlığı yol üzerinde bir eve taşınan ailenin yaşamını konu alıyor. Evin bulunduğu caddenin hemen karşısındaysa hayvanlara ait bir mezarlık bulunuyor. Bu mezarlık evcil hayvanları gömmek için oluşturulmuş bir mezarlık, evin anne ve çocukları büyük anne ve babalarını ziyaret etmek için evden ayrıldığında evin babası kediyle beraber evde kalır. Kedi yola atladığı için hayatını kaybeder, çocuklarının buna çok üzüleceğinin farkında olan baba hayvan mezarlığının şeytani yüzünü öğrenir. Bu mezarlığın bir noktasına gömülen hayvanlar geri döner fakat eskisi gibi değillerdir…

https://www.imdb.com/title/tt0098084/

 • Mirrors (Aynalar) 2008 6.2/10

Aynalarla dolu bir dükkânda gece bekçiliği yapan eski polis Ben Carson aynalarla iletişime geçecektir. Aynalar alenen ailesi ve kendi canını tehdit ederken Ben’in bu şeytani varlıkla mücadelesini izleyeceğiz. Bloody Mary gibi pek çok halk hikayesinin aynalarla bağdaştığını bilirsiniz. Yine popüler kültürün korku ögelerinden birini ele alan filmde aynalara bakmaktan bir süre çekinebilirsiniz.

https://www.imdb.com/title/tt0790686/?ref_=nv_sr_srsg_0

Teklilerden bahsettiğimize göre şimdi bana göre en korkunç olan serilere geçebiliriz. Öncelikle belirtmeliyim ki Türk yapımı korku filmlerine bu seride yer vermeyeceğim zira Türk korku filmleri bence ayrı bir başlıkta toplanmayı hak ediyor. Umarım izlemekten keyif alırsınız. 🙂

 • Sinister (Lanet) 2013 6.8/10

Yapılan anketlere göre son zamanların en korkunç filmi olarak seçilen ‘’Lanet’’ izleyiciyi baştan sona korkutmayı başaran nadir yapımlardan biri. Ethan Hawke’ın başrolünde olduğu filmde romanını yazmak için cinayetleri araştıran romancı Ellison Oswalt ailesiyle beraber farklı bir yere taşınır. Kiraladıkları evde daha önce yaşayan ailenin tamamının ölmüş olduğunu öğrendiğimizde filmin korkutuculuğu başlıyor aslında, Ellison evin tavan arasında birçok kasete rastlar ve bunları izlemeye koyulur. İzledikleri karşısında kanı donan Ellison cinayetleri çözmeye kendini adar.

https://www.imdb.com/title/tt1922777/

 • Sinister 2 (Lanet 2) 2015 5.3/10

İlk filmin devam niteliğinde olsa da 2.filmin o kadar da korkunç olmadığını söylemek gerekiyor. Bekar bir anne oğullarıyla beraber taşraya taşınır. Evde bulunan varlık çocuklardan birini etkisi altına alır ve ailesini öldürmesi için ona telkinlerde bulunur, bu davayı çözmek ve ölüm yuvasını etkisiz hale getirmek için dedektifler devreye girer.

https://www.imdb.com/title/tt2752772/?ref_=fn_al_tt_1

 • Insidous Serisi 1 (Ruhlar Bölgesi Bölüm 1) 2010 6.8/10

Yabancı korku sinemasının başarılı yönetmeni James Wan’ın Dünya çapında en çok izlenen seri filmlerinden bazılarını derledim bunlardan en iyileri de şüphesiz Ruhlar Bölgesi serisi.  Serinin ilk filminde Josh ve Renai çifti yeni bir eve taşınır ilk başlarda çocuklarıyla beraber güzel bir yaşam sürerken ilerleyen zamanlarda evde ürkütücü olaylar yaşanmaya başlar. Renai eşini evden taşınmaya zorlarken oğulları Dalton sebepsiz yere komaya girer, tüm vücudu sağlıklı olsa da koma halinin varlığına neyin sebep olduğunu doktorlar çözememektedir. Bunun üzerine eve spritüel olaylarda uzman bir medyum çağıran çift gerçeklerle yüzleşir. Filmin sadece 1 milyon dolara mal olurken 60 milyon dolar hasılat yapması da başarısının bir diğer göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.     

https://www.imdb.com/title/tt1591095/

 • Insidous Chapter 2 (Ruhlar Bölgesi Bölüm 2) 2013 6.6/10

Oğulları Dalton’u kurtarmayı başaran aile büyükanne Lorraine’in yanına giderler. Her şey düzelmiş hayat eski haline dönmüştür fakat aslında bu sadece aldatmacadır. Dalton kurtulurken bu sefer babası Josh kötü ruhun etkisine girer. Dalton yaşadığı travmatik olay sonrasında kötü ruhların varlığını hissedebilmektedir. Bu yeteneğiyle babasını kurtarmaya çalışacaktır.

https://www.imdb.com/title/tt2226417/

 • Insidous Chapter 3 (Ruhlar Bölgesi Bölüm 3) 2015 6.1/10

Lambert ailesi kötü ruhların etkisinden kurtulmuştur medyum Elise bu yolda onlara çok yardımcı olmuştur. İşte tam bu sırada filmde bu dönemde yıllar yıllar öncesine gidilmektedir. Filmde Quinn Brenner kendisini tehdit eden şeytani bir varlıktan şüphelenmekte ve bir dizi paranormal olay yaşamaktadır. Adını duyduğu Elise’ten yardım istemek üzere onun evine gider ve yolları böylece kesişmiş olur. Elise Quinn’e yardım etmek konusunda çekincede kalmıştır sebebi uzun zamandır güçlerini kullanmamak konusunda kendine verdiği sözdür fakat Quinn’in babası da gelip yardım isteyince Elise güçlerini yeteneklerini kullanmaya karar vermiştir.

https://www.imdb.com/title/tt3195644/

 • Insidous The Last Key (Ruhlar Bölgesi Son Anahtar) 2018 5.7/10

Ruhlar Bölgesi serisinin son filmi olan film diğerlerine göre daha yavan kalmış diyebilirim fakat seriyi tamamlamak adına izlenebilir. Filmde bir olay üzerinden asıl anlatılmak istenen Elise’in kendisiyle olan mücadelesidir. Yardımcılarıyla beraber yine paranormal bir olayı çözmeye girişen Elise bu yolda kendi yaşamı ve geçmişiyle yüzleşecektir.

https://www.imdb.com/title/tt5726086/

 

 • The Conjuring (Korku Seansı) 2013 7.5/10

James Wan’ın iddialı yapımlarından bahsetmiştim. Conjuring serisi bu yapımlardan biri. Gerçek olaylardan uyarlanan bu seri de Dünyaca ünlü medyum çift Ed ve Lorraine Warren çiftinin ele aldığı olayları anlatıyor. İlk film Perron ailesinin Warren çiftine başvurmasıyla başlıyor. Yine bizi bekleyen kocaman bir ev var ve çok çocuklu bir aile. Aile ilk başlarda güllük gülistanlık bir hayat sürerken sonrasında ürkütücü sesler duymaya ve kızlarında garip davranışlar ortaya çıkmaya başlar. İşlerin çığırından çıkmasıyla Warren çiftine başvuran ailenin yaşadıkları anlatılmakta.

https://www.imdb.com/title/tt1457767/?ref_=fn_al_tt_1

 • The Conjuring 2 (Korku Seansı 2) 2016 7.3/10

Warren’lar bu sefer dört çocuklu bekar bir anneye yardım ediyor. Kuzey Londra’da yaşayan ailenin kızlarından birinin davranışlarında oluşan sıra dışı hareketler ve evde yaşanılan ardı arkası kesilmeyen garip olaylar silsilesi filmin konusunu oluşturuyor. İlk filmden sonra aynı tempoyu ve kaliteyi devam ettiren film izleyiciye korku dolu dakikalar geçirtiyor.

https://www.imdb.com/title/tt3065204/?ref_=fn_al_tt_3

 • Annabelle 2014 5.4/10

Bu sefer Warren ailesini değil Annabelle bebeğin sahiplerinden birini anlatıyor film. Oldukça zor bulunan bir bebek olan el yapımı Annabelle bebeği eşi Mia’ya hediye olarak alır. Gelinlik giymiş, saçları örgülü, al yanaklı bir bebek olan Annabell’i karşısında görünce çok sevinen Mia bebeğin sırlarını bilmiyordur. Bebek eve geldikten sonra hayatları hiç de eskisi gibi olmayacaktır.

https://www.imdb.com/title/tt3322940/?ref_=nv_sr_srsg_6

 • Annabelle Creation (Annabelle Kötülüğün Doğuşu) 2014 6.5/10

Oyuncak bebek yapımıyla uğraşan bir adam büyük bir trajediyle karşı karşıya kalırlar. Küçük kızları hayatını kaybeder. Acıyı atlatamayan çift kapanan bir yetimhanenin kızlarını ve görevli rahibesini evlerinde misafir olarak ağırlarlar. Ancak bu küçük kız grubu, özellikle de Janice, oyuncakçının yarattığı lanetli Annabelle’in hedefi olacaktır…Korku Seansı serisinin ilk filminin spin-off projesi olan Annabelle’in büyük gişe başarısı kazanmasının ardından çekimine karar verilen 2. filmidir. (Beyazperde)

https://www.imdb.com/title/tt5140878/?ref_=nv_sr_srsg_0

 • The Nun (Dehşetin Yüzü) 2018 5.3/10

Dehşetin Yüzü, bir manastırda gerçekleşen intihar olayını araştırmaya giden bir rahip ile çırağın yaşadıklarını konu ediyor. Romanya’daki bir manastırda yaşayan genç bir rahibenin intihar etmesi, sorunlu geçmişinin etkisinden kurtulamayan bir rahip ile nihai yeminini etmenin eşiğindeki bir çırak Vatikan tarafından bölgeye gönderilir. İkilinin amacı olayı araştırmaktır. Ancak birlikte, manastırın korkunç sırrını keşfederler. Hayatlarının yanı sıra inançlarını ve ruhlarını da tehlikeye atan ikili, şeytani rahibe biçiminde boy gösteren kötü niyetli Valak ile karşı karşıya kalır. Manastır, yaşam ve lanet arasında korkunç bir savaş alanı haline gelecektir… (Beyazperde)

https://www.imdb.com/title/tt5814060/