Uluslararası Arenada Göğsümüzü Kabartan Filmlerimiz

Türk sinemasının uluslararası arenadaki başarısı gün geçtikçe artıyor. Uluslararası festivallerde büyük beğeni kazanan ve ödülle dönen Türk filmlerini listeledim.

Kelebekler(2018): Birbirlerinden uzakta yaşayan ve birbirlerini pek tanımayan üç kardeş, astronot Cemal, aktör Kenan ve öğretmen Suzan, 30 yıldır görüşmedikleri babalarından gelen telefonun ardından köylerinde yeniden bir araya gelirler. Geldiklerinde babalarının öldüğünü ve köye kelebeklerin geldiği dönemde gömülmek istediğini vasiyet etmiştir. Bir süre daha köyde durmak zorunda kalan kardeşler, bu sürede hem birbirlerini hem de babalarını daha iyi tanımaya çalışacaklardır.

Kelebekler filmi, 2018 Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması kategorisinde Büyük Jüri Ödülü’nü kazandı.

Oyuncular: Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin, Serkan Keskin, Hakan Karsak, Ezgi Mola, Ercan Kesal

Yönetmen: Tolga Karaçelik

Ayla(2017): Film, 1950’lerde Kore Savaşı’na katılan Türk askerlerinden biri olan Astsubay Süleyman Dilbirliği ile savaşta öldürülmüş ailesinin yanında bulduğu ve Ayla adını verdiği Koreli küçük kızın sevgi ve umutla beslenen gerçek hikayesinden beyazperdeye taşındı.

Cape Town Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Kurgu Yönetmeni Ödülü’nü, Uluslararası Asya Film Festivali’nde ise İzleyici oylarıyla En İyi Film Ödülü’nü almıştı.

Oyuncular: Kim Seol, İsmail Hacıoğlu, Damla Sönmez, Ali Atay, Çetin Tekindor, Taner Birsel, Altan Erkekli, Sinem Öztürk, Murat Yıldırım, Erkan Petekkaya, Meral Çetinkaya, Büşra Develi 

Yönetmen: Can Ulkay

Buğday(2017): Yakın bir gelecekte dünyada beklenmedik bir iklim değişikliği yaşanınca büyük bir kıtlık baş göstermiştir. Manyetik kalkanlarla korunan şehirlerde ayrıcalıklı zenginler yaşarken, zor durumdaki göçmen halk, buralara kabul edilmek için Ölü Topraklar adı verilen kurak bölgelerde, kamplarda açlık ve salgın hastalıklarla mücadele etmeye başlamıştır. Böyle bir ortamda şehirdeki rahat hayatını terk eden Cemil’le tohum genetiği uzmanı Profesör Erol Erin Ölü Topraklar’da karşılaşırlar. Film, parlak kariyerini ve bildiği her şeyi terk eden bilim insanı Cemil Akman ile tohum genetiği uzmanı Prof. Dr. Suat Erin’in yolculuğunu anlatıyor.

2017 Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü almıştı.

Oyuncular: Grigoriy Dobrygin, Lubna Azabal, Jean-Marc Barr, Ermin Bravo, Cristina Flutur, Mila Böhning

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu

Ana Yurdu(2016): Ana Yurdu, annesine duyduğu sevgi ve nefret hisleriyle arafta kalmış bir kadının kendinden ödün vermeyen portresidir. Nesrin, romanını bitirmek ve yazar olma hayallerini gerçekleştirmek için, kısa süre önce ölen anneannesinin İç Anadolu’daki boş köy evine taşınır. Ama gün be gün muhafazakarlaşan annesi Halise’nin beklenmedik ziyareti ve tüm ısrarlarına rağmen dönmeyi reddetmesiyle birlikte Nesrin’in yazma denemeleri ve köy hayatına dair kurduğu hayaller suya düşer. Bu iki kadın, birbirlerinin iç dünyalarındaki en kuytu köşelerle yüzleşmek zorunda kalacaktır.

16. Uluslararası Tiflis Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü, 9. Asya Pasifik Film Ödülleri’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü, 31. Varşova Film Festivali’nde ise En İyi Asya Film Ödülü ve Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödüllerini almıştı.

Oyuncular: Esra Bezen Bilgin, Nihal Koldaş, Fatma Kısa, Semih Aydın, Habibe Doygun

Yönetmen: Senem Tüzen

Albüm(2016): 10 yıllık evli olmalarına rağmen çocuk sahibi olamayan bir çift, ailelerini ‘tamamlamak’ için bebek evlat edinmeye karar verir. Fakat bu süreç boyunca bebeğin evlatlık olduğunu çevrelerine belli etmemek, kendi çocuklarıymış gibi davranmak yegane amaçlarıdır. Ön hazırlık aşamasında yaptıkları şeylerden biri de sanki hamilelik ve doğumundan itibaren kendi bebekleriymiş gibi geriye dönük bir fotoğraf albümü hazırlamaktır.

Film Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda En Yenilikçi Yönetmen Ödülü’nü Saraybosna Film Festivali’nde ise En İyi Film Ödülü’nü almıştı.

Oyuncular: Şebnem Bozoklu, Murat Kılıç, Müfit Kayacan, Muttalip Müjdeci, Rıza Akın, Mihriban Er, Binnaz Ekren, Sencar Sağdıç

Yönetmen: Mehmet Can Mertoğlu

Abluka(2015): Kadir, şartlı tahliye olur. İstanbul’da polis failleri yakalamak için önlemlerini arttırmaktadır. Emniyette yüksek bir mevkide olan Hamza, tahliye sonrasında Kadir’in bir iş bulmasında yardımcı olur. Kadir çöp toplayıcısı gibi çalışarak gecekondu mahallelerinde muhbirlik yapmaya başlar. Kadir, kardeşi Ahmet’i çalıştığı mahallelerden birinde bulur. Ahmet’in kendisine karşı mesafeli tutumu, Kadir’i çeşitli komplo teorileri üretmeye yöneltir.

Film, 9. Asya Pasifik Film Ödülleri ve 72. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü almıştı.

Oyuncular: Mehmet Özgür, Berkay Ateş, Tülin Özen, Müfit Kayacan, Ozan Akbaba

Yönetmen: Emin Alper

Kış Uykusu(2014): Aydın emekli bir oyuncudur; aktörlüğü bıraktıktan sonra Kapadokya’da kendi halinde butik otel işleterek günlerini geçirir. Hayatında iki kadın vardır: Kendisine her anlamda uzak ve soğuk olan genç karısı Nihal ve boşanmış olan kız kardeşi Necla… Kışın bastırması ve kar yağışının artması bu küçük taşrada en çok Aydın’ın sinirlerine dokunur ve onu uzaklara gitmeye teşvik eder.

Film, 64. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü almıştı.

Oyuncular: Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Demet Akbağ, Mehmet Ali Nuroğlu, Ayberk Pekcan, Serhat Mustafa Kılıç, Nejat İşler, Tamer Levent

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Sivas(2014): 11 yaşındaki Aslan’ın yaşadığı küçük köydeki tek gündeliği okula gitmek ve arkadaşlarıyla vakit geçirmekten ibarettir; en büyük derdiyse aynı sınıfta okuduğu Ayşe’ye olan aşkıdır. Bir gün yaşadıkları yerde bir hayli popüler olan köpek dövüşlerinden birine denk gelen Aslan, burada dövüşü kaybeden ve yaralanıp yere yığılan Sivas adında terk edilmiş kangal köpeğiyle karşılaşır. Bu karşılaşma o andan itibaren yaşayacağı hayatı etkileyecek en önemli dönüm noktalarından biri olur. 

71. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, 8. Uluslararası Abu Dabi Film Festivali’nde ise, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu Ödüllerini almıştı.

Oyuncular: Doğan İzci, Çakır, Okan Avcı, Ozan Çelik, Muttalip Müjdeci, Furkan Uyar, Ezgi Ergin, Banu Fotocan, Hasan Özdemir

Yönetmen: Kaan Müjdeci

Yeraltı(2012): Nefret ettiği eski arkadaşlarının akşam yemeğine kendisini zorla davet ettiren Muharrem’in, bu yemek ile birlikte başlayan didişmeleri, ego gösterileri sonucu eski defterlerin açılması ile utanç dolu hesaplaşmalarla karşı karşıya kalmasını konu alan Yeraltı, bireyin varoluşsal sorunlarını irdeleyen bir film.

Film, 9. Uluslararası Dubai Film Festivali ve 12. Osian’s Cinefan Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü kazandı.

Oyuncular:Engin Günaydın, Nihal Yalçın, Sırrı Süreyya Önder, Nergis Öztürk, Serhat Tutumluer, Murat Cemcir, Serkan Keskin, Sarp Apak, Feridun Koç

Yönetmen: Zeki Demirkubuz

Tepenin Ardı(2012): Nusret biri uysal diğeri deli fişek iki oğlunu alıp dedelerinin çiftliğine hava değişikliği olsun diye götürür. Zafer askerlik sonrası yaşadığı bunalımla ne kadar içine kapanıksa, kardeşi bir o kadar laf dinlemez, haşarı bir delikanlıdır. Dede Faik ise kendi çiftliğinin çevresinde gezinen keçi sürüleriyle ve özellikle onların sahibi olan çobanlardan şikayetçidir. Çevresinde ne olup biterse onlardan bilmektedir. Nereden geldiği belli olmayan bir silah patlaması ve sonrasında yaşananlar çiftliktekilerin huzurunu büsbütün bozacaktır. 

Film, 7. Asya Pasifik Film Ödülleri, 19. Palic Avrupa Film Festivali ve 12. Osian’s Cinefan Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü, 18. Saraybosna Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü, 47. Karlovi Vary Festivali’nde ise En İyi Asya Film Ödülü’nü almıştı.

Oyuncular: Tamer Levent, Reha Özcan, Mehmet Özgür, Berk Hakman, Furkan Berk Kıran, Banu Fotocan, Sercan Gümüş, Şevval Kuş

Yönetmen: Emin Alper