Usta Bir Virtüöz; Gheorghe Zamfir

50 yıllık müzik kariyerine tam 120 ödül, 200’den fazla albüm sığdırmış usta bir sanatçı olan Gheorghe Zamfir 1941 yılında Romanya’da doğmuştur. Aynı zamanda panflütü geliştirerek 20 borulu müzik aletini 30 boruya çıkarmıştır ve böylece panflüte kendi imzasını atmıştır. Müziği hayatına çocuk yaşlarda kabul etmiş ve o zamanlardan beri büyük bir ustalıkla sanatını icra etmektedir.

Zamfir’in müziğe karşı duyduğu ilgi henüz 5-6 yaşlarındayken başlamıştır. Müzik hayatına Amerikan banjosu, mandolin, çoban flütü ve kaval çalarak başlamıştır. Babası ondaki yeteneği fark ettiğinde bu kez ona bir akordeon hediye etmiştir. Zamfir akordeon çalmayı öğrendikten sonra müziğin ne olduğunu kavramaya başladığını ifade ediyor. Müzikle olan bağı gittikçe kuvvetlenmiş ve babasına devamlı Bükreş’e gitmek ve müzik üzerine bir eğitim almak istediğinden bahsetmiştir. “Ben müziksiz yaşayamam!” dese de babası onun mühendis olmasını istemiş ve ikna olmamıştır. Çabaları yetersiz kalan Zamfir bu kez “Beni oraya götürmezsen intihar ederim!” diyerek babasını tehdit etmiş. Babası götürmemekte hala dirense de annesinden aldığı destekle bunu babasına kabul ettirmiştir.

Zamfir’in en büyük hayallerinden birisi de askeri üniforma giymek ve askeri bando şefi olmaktır fakat ne yazık ki askeri sınavları kaçırdığı için bu hayalini gerçekleştirememiştir. Bunun yerine ülkenin en iyi öğretmenlerinin eğitim verdiği komünist bir müzik lisesinde eğitim almaya başlamıştır ve panflütle orada bir hocasının tavsiyesi üzerine 14 yaşında tanışmıştır. Günde 5-6 saat panflüt dersleri almış ve aynı zamanda babasının isteği üzerine genel kültür derslerine girmiştir. 18 yaşındayken Bükreş’in en önemli salonlarından biri olan Bükreş Ulusal Tiyatrosu’nda ilk resitalini vermiştir. 1961 yılında liseyi bitirdikten sonrada profesyonel müzik hayatına başlamıştır. Fransa’da “Chevalier des Arts et Lettres de France” (Fransa Sanat ve Edebiyat Şövalyesi) ve “20. Yüzyılın En Popüler Besteci ve Sanatçısı” ünvanı almıştır.

Bükreş Ulusal Tiyatrosu

Gheorghe Zamfir aynı zamanda Türkiye’yi çok sevmektedir ve Türkiye’de birçok konser vermiştir. Türk halkına konser vermekten büyük keyif aldığını söyleyen Zamfir, Türkiye’nin usta panflüt virtüözlerinden birisi olan Aydın Yavaş‘ın öğretmenidir. İstanbul Metropolitan Orkestrası, Antalya Senfoni Orkestrası ve Flarmoni Orkesta Şefi Gürer Aykal ile birlikte çalmıştır.

Besteleri Film ve Sahne Müziklerinde Kullanılıyor

Kariyeri ödüllerle dolu olan Zamfir’in müzikleri televizyon reklamları ve sinema filmlerinde kullanılmaktadır. Bu filmlerden bazıları şunlardır;

  • Le Retour du Grand Blond
  • Bir Zamanlar Amerika’da
  • Paradise
  • Celeste
  • Kill Bill

Ayrıca Türkiye’nin “Anadolu Ateşi” isimli dünyaca ünlü dans topluluğunun ikinci projesi olan Troya’nın sahne müziklerinde de Zamfir’in ezgileri vardır.

Dinlemekten büyük keyif aldığım bir bestesiyle sizlere veda ediyorum. Sağlıkla kalın ve ruhunuzu daima müzikle besleyin.