Vietnam’ın Gizli Gülüşleri

“Dünyanın neresinde olursa olsun, insanlar aynı dilde gülümser” der George Carlin. Evrenseldir ve düşünülenden fazlasını, birçok duyguyu ifade eder.
Fransız fotoğrafçı Rehahn, Vietnam’daki tebessümler ile bu tebessümlerin ardındaki hikayeleri insanlara aktarabilmek için yaptığı “Gizli Gülüşler” projesiyle tanınmıştır.

“Bununla birlikte, bir şey açıktır: bir gülümseme, insanlar arasında bağlantıların kurulmasına izin veren geçittir.”

Rehahn

Happy Planet Endeksi’ne göre mutluluk sıralamasında beşinci sırada yer alan Vietnam, gülümseyen bir ulus olarak biliniyor ve Rehahn, Vietnam’a seyahat etmenin ferahlatıcı olduğunu söylüyor.

“Bu gülümsemeler, Vietnam kültürüne açılan bir pencere, burada yaşayan farklı insanları tanımanın bir yolu.”

Rehahn

İnsanlar fotoğrafları çekilirken elleriyle ağzını kapatıyor. Yaşanmışlıkların izleri ise eller ve gözler aracılığıyla aktarılıyor. Yüzlerin ve gülüşlerin anlattığı derin hikayeyi fark etmek ise izleyiciye kalmış.

Nasıl başladı?

Projenin başlaması, Orta Vietnam’da tanıştığı Madam Xong sayesinde tesadüfen oldu. 2011 yılında turist olarak Hoi An’a giden Rehahn, sampan teknesiyle turistleri taşıyan bir kadını fark etti ve bir gezinti istedi. Daha sonra Madam Xong’un bir portresini çekmek için izin aldı ve Madam Xong, utanarak bunu kabul etti. Kendi fotoğrafını gördükten sonra da kıkırdayarak tek eliyle gülümsemesini kapattı. Rehahn bu hareketi fark edince aklına başka bir yol geldi ve ellerle gülümsemenin çerçevelendiği ikinci pozu çekti.

İkinci Fotoğraf

Rehahn seyahat ettikçe ağzını kapatmanın yaygın bir hareket olduğunu fark etti. İnsanlar iltifat aldıklarında, güldüklerinde, portrelerini gördüklerinde kıkırdayarak ağızlarını kapatıyordu. Böylece Rehahn, içinde genellikle çocuk ve yaşlıların olduğu bir koleksiyon oluşturmaya başlamış oldu.

Rehahn daha sonra bu arşivini kitap haline getirdi. “Vietnam, Mosaic of Contrasts” kitabının ilk cilt kapağında Madam Xong’un fotoğrafı kullanıldı.

İşte, gözlerin gülüşler gibi birçok şey anlattığı portrelerin bazıları:

Rehahn’ın diğer eserlerine ve projenin devamına buradan ulaşabilirsiniz:
https://www.rehahnphotographer.com/