Wong Kar-wai Filmleri Restore Ediliyor!

Sinema tarihinin en sıra dışı yönetmenlerinden biri “Wong Kar-wai”

Şanghay doğumlu Wong Kar-wai sinemaya birbirinden başarılı filmler hediye etmiştir. Sadece Uzak Doğu’da değil tüm dünyada yankı uyandıran filmleri ile sayısız ödüller alan yönetmen, aynı zamanda senaristlik ve yapımcılık yaptığı filmlere de sahiptir. Konuyu işleyiş tarzı ile kesinlikle diğerlerinden ayrılmayı başarıyor ve özellikle aşk temasını herkesten farklı bir biçimde ele alıyor. Senaryoya değil doğaçlamaya ve akışa göre hareket ettiğini biliyoruz, bu durum da onun filmlerini bu kadar etkileyici kılan unsur olmalı.

Yeni Film!

Wong Kar-Wai şu sıralar yeni bir film için hazırlık yapıyordu. Jin Yucheng’in 2013 yılında yayımlanan romanı “Blossoms” uyarlaması bir film olacak ve söylenene göre In The Mood For Love ve 2046 filmlerine tema bakımından bir bağı olacakmış. Sinemaseverler filmi heyecanla bekliyor, özellikle yönetmenin en etkileyici iki filmine bir bağı olması çok daha merak uyandırıcı hale getiriyor.

Wong Kar-wai Filmleri Restore Ediliyor!

Yönetmenin hepimizi en çok etkileyen filmlerinden biri olan In The Mood For Love filmini izlemeyen varsa hemen şimdi başlamalı. Sinema tarihinde unutulmayacak filmlerden biri ve önümüzdeki sene 20.yılını dolduracak. Geçtiğimiz aylarda hayranlarına müjde niteliğinde bir haber verdi usta yönetmen.

“Bu restorasyonlar üzerinde uzun zamandır çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl, In the Mood For Love’ın 20. yılı ve önümüzdeki yıl, bütün filmlerimin retrospektifleri ve yeniden düzenlenmiş hâlleri dünyanın dört bir yanında olacak. Birkaç yıl önce bir filmini bir yerlerde izledim, monitöre baktım ve “Neden bu kadar karışık görünüyor?” dedim. Onlar da bana “Şimdi 4K projeksiyonları kullanıyoruz, bu yüzden filmlerinizi düzenlemek zorundasınız, aksi takdirde filmlerinizi bu şekilde izlemek zorunda kalırsınız.” dediler. Geçtiğimiz yıl Lyon’da, restore edilmiş filmleri 5000 kişilik seyircilerin önünde gösterdik ve çok iyi görünüyordu.”

Wong Kar-wai unutulmaz filmlerini 2020’de restore edilmiş hali ile izleyicilere sunacak.