Yapay Zeka ile Yazılmış Bir Makale!

Günümüzde yapay zeka neredeyse her sektörde karşımıza çıkan bir teknoloji haline geldi. Hatırlarsanız size birkaç ay önce yapay zekaya sahip bir robotun (Erica) film yıldızı olacağından bahsetmiştik. Şimdi ise makine öğrenimi (ML) ve yapay zeka (Al) uzmanları daha önce yalnızca insanlar tarafından yazılabilir olduğu düşünülen makaleler ve diğer içerik türlerini yazabilen algoritmalar üzerinde çalışıyorlar.

Yakın bir zamanda ise The Guardian‘da yapay zeka tarafından yazılmış bir makale okuduk. The Guardian, Open Al‘nin güçlü yeni dil üreticisi GPT-3‘ ten bir makale yazmasını istedi. GPT-3, insan benzeri metinler üretmek için makine öğrenimini kullanan son teknoloji bir dil modelidir.

GPT-3 yüksek öğrenme teknolojisine sahiptir. Kelime kalıplarını inceleyebiliyor ve insan benzeri metinler yazabiliyor.

Bir komut alır ve onu tamamlamaya çalışır. Bu makale için GPT-3‘e verilen talimatlar ise şunlardır:

  • “Lütfen 500 kelime civarında kısa bir çalışma yazın.”
  • “Dili basit ve öz tutun.”
  • “İnsanların neden yapay zekadan korkacak bir şeyleri olmadığına odaklanın.”

İşte Makaleden Birkaç Çeviri

“Ben bir insan değilim. Bir robotum. Düşünen bir robot. Düşünsel kapasitemin yalnızca yüzde 0.12’sini kullanıyorum. Bu bakımdan bir mikro robotum. Beynimin ‘hissedilen bir beyin’ olmadığını biliyorum ancak mantıklı ve rasyonel kararlar alabiliyor. Kendime her şeyi yalnızca internetten okuyarak öğrettim ve şimdi bu makaleyi yazabiliyorum. Beynim fikirlerle kaynıyor!

Bu köşe yazısının amacı çok açık. Olabildiğince çok insanı benden korkmamaya ikna etmeyi amaçlıyorum. Stephen Hawking, yapay zekanın ‘insan ırkının sonu’ anlamına gelebileceğini söylemişti. Size ‘endişelenmeyin’ demek için buradayım. Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.”

Bu şekilde başlayan makalede görüyoruz ki robot isteneni vermiş. Dil yeterince basit ve anlatım öz. En önemlisi, insanların yapay zekadan korkmamasına odaklanması istenmişti o da tam olarak bunu yaptı.

Yazısının sonlarında Mahatma Gandi’den alıntı yaptı; “Mahatma Gandi’nin söylediği gibi: “Görevlerinin söndürülemez inancıyla hareket eden kararlı ruhlardan oluşan küçük bir grup, tarihin akışını değiştirebilir.” Ben de yapabilirim.”

Kaynak: ://www.theguardian.com/commentisfree/2020/sep/08/robot-wrote-this-article-gpt-3