Yazısız Karikatürleri ile Guillermo Mordillo

Yazısız Karikatürleri ile Guillermo Mordillo

Guillermo Mordillo, 1932’de dünyaya gelmiş ünlü çizim sanatçısıdır. Henüz küçük bir çocukken çizmeye başlamış ve yeteneğini yıllar içinde geliştirmeyi başarmış. Genç yaşlarında çocuk kitaplarına illüstrasyonlar çizerek kariyerine ilk adımı atmıştır. Ülkemizde en çok sevilen çizgi filmlerden biri olan Temel Reis de Mordillo’nun kaleminden çıkmış bir karakterdir.

1997’de Aydın Doğan Karikatür Yarışmasında birinciliğe hak kazanmış ve 7. Aydın Doğan Karikatür Yarışmasına da jüri üyesi olarak katılmıştır. Çizimleri animasyon olarak da karşımıza çıkan Mordilllo’nun karikatürlerinin neredeyse hepsi yazısızdır. Değerli çizer bu durumu 2000 yılında Hürriyet gazetesine verdiği röportajda şu sözlerle anlatmış:

Bugüne kadar 1500’ün üzerinde karikatür yaptım. İnsanlar onlarla beni tanıyor. Bütün düşüncelerim karikatürlerime yansımıştır. Benim sanatım evrensel bir sanat. İnsanların anlayabildiği üç dilden ikincisi. Birincisi müzik, ikincisi karikatür, üçüncüsü de spor. İlk dört karikatür dışında, yazılı karikatür çizmedim. İnsanların hepsinin dilini bilmeye imkan yok, ben onların diliyle konuşuyorum

Mordillo, kendine has tarzıyla her zaman tanınan çizimlere imza atmış. Büyük burunlu karakterleri, uzun zürafaları, ve kocaman çizdiği filler ile kendine yeni bir dünya yaratmış ve sanatını bu dünyada icra etmiştir. Mordillo 29 Haziran 2019 tarihinde İspanya’da fenalaşmış ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir. Yakın zamanda kaybettiğimiz değerli sanatçıyı bizlere bıraktığı birbirinden başarılı eserler ile hatırlayacağız.

İyi yürekli bir karikatür dünyası kurmuştu, hayata geniş açıdan bakan büyük kompozisyonları severdi, benzeri olmayan özenli bir çizgisi vardı.

Selçuk Erdem

Guillermo Mordillo Karikatürleri

Kaynak: mordillo.com