Yeni Bir Çağ Endüstri 4.0 Yani 4. Sanayi Devrimi

Zaman çok hızlı ilerlerken teknolojide onu takip ediyor. Sizlere Endüstri 4.0’dan bahsedeceğim. Yani 4. Sanayi devriminden. İlk olarak sanayi devrimlerin tarihlerinden kısaca bahsedelim.

18. y.y da 1. Sanayi devrimi su ve buhar gücünü kullanarak mekanik üretim sistemiyle ortaya çıkmıştır.

 Onu takiben 2. Sanayi devrimi ise elektrik gücünün kaynağıyla hızlı üretime geçildi. 3. Sanayi devrimi  dijital devrim olarak da adlandırılıp, elektroniklerin kullanımı ve Bilgi Teknolojilerinin gelişmesiyle üretimler otomaktikleştirildi.

Şu an ise 4. Sanayi devrimini yaşıyoruz. İlk kez Hanafel fuarında adı duyuruldu ve Almanya’nın büyük desteğiyle günümüzde yer alıp başta Japonya ve ABD olmak üzere  birçok gelişmiş ülkeninde teknolojilerini 4. Sanayi devrimine çevirdi. Robotların üretimi ele alması yapay zekanın gelişimiyle insanların yaptıkları hataları azaltmak ve 3 boyutlu yazıcılarla üretimi fabrikalardan evlere inmesi olarak tasarlandı.

En büyük amacı ise birbirleriyle haberleşen sensörlerle ortamı algılayabilen ve veri analizi yaparak ihtiyaçları fark eden robotların üretimi ele almasıyla daha kaliteli ve verimli hizmet yapması.

Fabrikalara yönelik olsa da insanın iş gücünü kısıtlayan 4. Sanayi devrimi sadece mavi yakalılar için değil beyaz yakalılar içinde tehlikeli ifade etmektedir.

 Çünkü yapay zekayla robotları kodlayan robotlar, tasarımda yapmaktadır. Geçmişte ki birçok mesleği sanayi devrimiyle yitirsekte  yeni meslek kollarını da yanında getirecektir.