Yeni Bir Sinema Olayı; Göktürk Çağına Hoşgeldiniz!

Onların kurmaca çizgi romanları varsa bizim gerçek tarihimiz var. Onların hayal ürünü karakterleri varsa bizim 2000 yıla yayılmış saymakla bitmeyecek ” halis ” kahramanlarımız var.

Alper ÇAĞLAR
Tarih Boyunca Türk Devlet Liderleri
Gööktürklerde Asker

Bir yola çıktıklarını söylüyor Alper Çağlar. Zor bir yol.Türk film tarihinin en destansı işini yapmaya koyulduklarını ısrarla vurguluyor. Acele yok, emin adımlarla, diyor. Öyküsü ile gerek Türk gerek küresel seyircide bırakacağı Türk kültürü şuuru bu projenin en önemli vasfı olacak. İşte filmin ” kızıl elması ” tam da bu.

GÖKTÜRK ÜÇLEMESİ – GÖKTÜRK TRİLOGY

PROJENİN RESMİ İNTERNET SİTESİ
https://www.ashinaclan.com/

Yönetmen, yapımcı ve senarist Alper Çağlar’ın uzun zamandır hayal ettiğim dediği, senaryosunu bizzat kaleme aldığı ve yöneteceği film projesi çok yakında gösterime girecek. İlk tanıtım ve bilgilendirme yayınları yapıldığında çok heyecanlanmıştım açıkçası. Heyecan, merak ve istek duygusunu yaşatmıştı bize. Proje çok uzun soluklu olacaktı ve sabretmemiz hep vurgulanıyordu ki tanıtımlarında yıllar sonrası bile planlanmıştı. Başlangıç, gelişme ve sonuç yıl yıl ilan edilmişti. Böyle hedefi belli amacı belli projeler her daim heyecan, tutku ve istek yaratır. Bunu iyi sağladı Alper Çağlar. Dağ ve Börü serilerinden beri…

Ben size asla yüzde yüz tarihsel gerçeklik, bire bir uyma sözü vermiyorum ama tarihsel gerçekliğin yüzde yüzünü veremediğim yerlerde bomba gibi sahne sözü veriyorum. Değip değmediğine siz karar verirsiniz. Bu filmde öykü, dramaturji, bütün kararlar ve genel olarak filme dökülen vizyonla ilgili tek kral benim. Neden? Çünkü benim tarzım bu.

Alper ÇAĞLAR
yönetmen yapımcı Alper Çağlar
Alper Çağlar
GÖKTÜRK ÜÇLEMESİ – İLK TANITIM FRAGMANI

Bir Tutku Projesi

Alper Çağlar, bu proje benim ve ekibimin bir tutku projesidir diyor her fırsatta. Proje ” Göktürk Üçlemesi ” adıyla karşımıza çıktı. Çünkü proje 3 filmlik bir seri olacak. Birinci filmi olan ” İLK GÖKTÜRK ” ile başlayacak bir uzun metraj film serisi. Bu üç filmde Göktürk Kağanlığı destansı bir şekilde anlatılacak. Bize vaat edilen bu.

Türk Tarihi Harita
550 YILINDAN ÖNCE TÜRKLERİN DURUMU

Film, 550 senesinde Göktürk Kağanlığı kurulmadan önce başlıyor. Filmin tarihe makro bir bakış açısı var. Öyküyü üç temel üzerine inşa ettim:

1.Türkler için ilk vatan, Altay Dağları’ nın güney etekleri

2.Geniş bir alana yaprak gibi dağılmış boylar birleşmeli

3.Türklüğün ilk başkenti Ötüken öykünün kalbi

Alper ÇAĞLAR
Türk Tarihi Harita
Türklerin İlk Tarih Sahnesine Çıktıkları Yer
Türk Dünyası Harita
Türklerin Yayıldığı Saha

Tanıtılan ve hedeflenen filmler şu şekilde :

İlk Göktürk – Kırk Göktürk – Son Göktürk

Aslında filmlerin hedeflenen planlanan yılları bile belirtilmiş ve her birine bir tarih konulmuştu.Ancak Dünya’nın yaşadığı Küresel Salgın bunu tekrar güncellemeye itti ve itecektir de .Ancak bu tutkunun sona ereceği anlamına gelmez.Bu tutku salgından daha kuvvetli olsa gerek.

Seçeneğimiz belli : ” Bir başyapıt olacaksa istediği kadar gecikebilir . “

Filmlerin isimleri özenle seçilmiş.Ve çok başarılı.Öngörüye de izin veriyor.Tabi tarihine köklerine ,geçmişine meraklısına…

İLK Göktürk Filmi Tanıtım -Alper Çağlar-Göktürk Üçlemesi

İlk Göktürk‘de, Göktürk Devleti’ni kuran Türk Boyu’nun, bağımsızlık mücadelesini ve devletleşme yoluna giden sürecin destansı bir şekilde anlatılacağı belli.Bumin ve İstemi’nin öyküsü olacak bu.Tarihe yön veren iki kardeş…

Sayıca üstün ve güçlü komşuları tarafından sarılmışlardı.6. yüzyılın ortasında düşmanları tarafından yaprak gibi savrulmuş ve Avar (Ruan Ruan ) boyunduruğunda olan Türkler ,düşmanları tarafından önemsiz varsayılan, demircilik ve hayvancılıkla uğraşan bir kavimdi. Ta ki maceracı iki kardeş ,boyları birleştirip bağımsızlık için çarpışmaya karar verene kadar .

Onlar…

Adı Türk olan ilk devleti kuranlar.Türk ismini ebedileştirenler.

Ve bu artık sonsuzluğun bir başlangıcıydı.

THE FİRST GOKTURK – İLK GÖKTÜRK Filmi Ön Tanıtımı

Kırk Göktürk‘de ise ,devletin ve onun yönettiği Türklerin yaşadığı parçalanma ,dağılma süreci ve bunu sona erdiren milli uyanış hareketleri ele alınacaktır.

Adı neden kırk ?

İşte bu bizi daha da heyecanlandırıyor. Bu isimle Çin kaynaklarında da yeri olan ,tarihi bir olay ve sonrasında destanlaşan bir ihtilale atıfta bulunulmuş :

” Kürşad ve Kırk Çerisi’nin İhtilal Hareketi. “

KIRK Göktürk Filmi Tanıtım -Alper Çağlar-Göktürk Üçlemesi

Son Göktürk filmi, serinin son filmi olacak.Bu isim bize Göktürklerin dağılma,yıkılma ve çöküş sürecinden sonra ,Bilge Kağan ve Kültigin kardeşlerin Tonyukuk ‘un akıl ve bilgeliği ile ,boylarını ,devletlerini yeniden toparlayıp 2.kez birliği ve imparatorluğu kurdukları süreci anlatacaktır.Göktürklerin yeniden doğuş ve diriliş sürecini destansı bir dille ele alacağını tahmin ediyorum.

Ancak bu anlatımlar klasik tarih kitaplarındaki gibi olmayacaktır. Ki olmasın da zaten.Proje sahibinin vaat ettiği gibi, biz de destansı bir film bekliyor ve istiyoruz. Çünkü beklenti ve arzu çok yükseldi.

Artık bu millet bunu hak ediyor. Bu unutulmaz çağ ve onun unutulmaz ,unutturalamaz çocukları hak ettiği gibi, unutulmayacak bir şekilde anlatılmalı ,gözler önüne serilmeli ve tarihe bir kayıt bırakılmalıdır.

Türklerin Göçü

Film projesi elbette tarihi kaynaklar ve belgeler ışığında olacaktır ki üçlemenin tarih danışmanlığı ekibinde ,Türklük Bilimi Akademik Danışmanları olarak şu isimler tanıtıldı :

Prof.Dr. Ahmet Taşağıl, Prof.Dr. Arif Çağlar , Prof.Dr. Ahmet Bican Ercilasun , Prof.Dr. Osman Fikri Sertkaya .

Böyle destansı bir projeye destansı müzikler gerekiyordu ,diyor Alper Çağlar. Filmin destansı müzikleri Lincoln Jeager ‘ e emanet edilmiş.

” Unutulmaz Bir Devlet ve Unutturulamaz Bir Çağ “

Göktürk Devleti ve Göktürk Filmi Alper Çağlar

Onlar 4000 kilometre doğuda ,Altay Dağları’nda doğdular.Asya Kıtası’nda her yöne göç ettiler.Batı tarihinin sınırlarında var olan Doğu tarihinin temel kaynağını oluşturan bir devlet.Budunları için ölümsüz görevleri olduğunu düşünen idealistler.

Bozkırlar ,yüce dağlar ve kül rengi ufuklardan oluşan bu toprakların cesur ve zaptedilmez çocukları.İdealleri için yaşayan liyakat esaslı bir topluluk.Ticarete ve kültürel iletişime son derece açık bir devlet.

Onlar ,bozkırın dağınık ve acımasız insanlarına bir yaşama ülküsü verdiler : ÖZGÜRLÜK

Bir anlayış,felsefe ve yaşam tarzı geliştirdiler : ORDU – MİLLET

Onlar aykırı kahramanlar .Kapsayıcı bir tarihin öncüleri .Osmanlı ve Selçuklulardan çok daha önce …

Bunu başardılar .

Bir ilk : Aşina Boyu’na Katıl !

Göktürkler Filmi
AŞİNA BOYU – GÖKTÜRK DEVLETİ’Nİ KURAN BOY
https://www.ashinaclan.com/

Film projesinin yaratıcısı Alper Çağlar ilk kez yeni bir olaya da şahit olmamızı sağlıyor. Projenin resmi internet sitesi üzerinden bir alt yapı geliştirilmiş ve burada Ashina Boyu’na katıl ismi altında film projesi ile halkı buluşturuyor.Projeye destek olabilecek ya da yer alabilecek kişileri burdaki yazılımsal alt yapı sayesinde bir havuzda toplamayı amaçlıyor. Bu sayede gerek kamera arkası,gerek kamera önünde projede yer alabilecek hatta rol alabilecek kişilere fırsat sunuyor.Ayrıca proje boyunca maddi ve manevi destek verecek her kim varsa ,yetenekleri ile bu platform sayesinde tespit edilecek ve projede yer verilecek.Gerçekten ilk kez şahit olduğumuz bir fikir .Bu yönüyle yeni bir olay ve yeni bir dönemin başlangıcı olacak .

https://www.ashinaclan.com/

” Hep Onların Sayısı Fazlaydı. Biz Sadece TÜRK’TÜK “

Türkler hep süper güçtü.Bitmeyen nüfus ve ordulara sahipti abi ,gibisinden boş iddialarda bulunanları pek ciddiye almayın.

Çünkü Türklerin nüfusu 550 yılında bütün Asya’da en iyimser tahminle bile 2 milyon civarı olduğu tahmin ediliyor.

Kıyaslamak gerekirse ,bütün Çin Hanedanları’nın toplamı 40 milyon kişiydi.

Biz nüfus çokluğumuz ile değil ,zeka,savaş taktikleri ve askeri açıdan teknik atılımlarımız ile öne geçtik.

Biz Türküz.Herkesi yeneriz ,bakış açısı doğru bir bakış açısı değil.

Biz Türküz.Ve zeki olduğumuz ,bilge olduğumuz sürece herkesi yeneriz,bakış açısı doğru.

Alper ÇAĞLAR
İLK GÖKTÜRK FİLMİ HAKKINDA AÇIKLAMALAR
GÖKTÜRK ÜÇLEMESİ  LOGOSU
GÖKTÜRK ÜÇLEMESİ LOGOSU

Onları av sanıyorlardı …

Onlar ihtimal verilmeyenlerdi …

Oysa ,onların doğasında av olmak yoktu onlar avcı olarak yaratılmıştı …

Herkesi gafil avladılar …

Ve imkansızı başardılar .