Yeni Nesil Yarış Aracı; İnsansız, Elektrikli ve Uçuyor!

Teknolojik gelişmeleri takip etmekte güçlük çektiğimiz bu günlerde, her yaştan insanın özellikle çocukluk hayallerini süsleyen uçan araçlarla ilgili bu haber herkes için oldukça heyecan verici. Avustralya merkezli Airspeeder ve Alauda mühendisleri tarafından tasarlanan insansız elektrikli yarış aracı Airspeeder Mk3 yarış tutkunlarına yeni bir alan açacak gibi gözüküyor.

Airspeeder Mk3, uzun yıllardır gerçekleştirilen bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkarıldı. 2017 yılında bir Kickstarter projesiyle başlayıp 2019’un ortalarında ise prototipi tanıtılan uçan yarış aracının son hali gösterildi. Airspeeder ve Alauda Aeronautics kurucusu Matthew Pearson bu tasarımda bir drone ile F1 aracnını birleştirdiklerini ve ortaya karma bir uçan araç modeli koyduklarını belirtmişti.

Karbon fiber ile donatılmış Mk3, sahip olduğu LIDAR ve radar sensörleri ile fazlasıyla yenilikçi güvenlik önlemlerine ve geniş manevra kabiliyetine sahip. Aracın sağ ve sol taraflarında bununan dörder pervane elektrkli yarış aracının havada durmasını sağlarken keskin manevralara da imkan sağlıyor. 96 kW’lık güç kaynağına sahip olan araç 120 km/s hıza çıkabilmekte. Şu anda uzaktan kumanda ile insansız bir şekilde gerçekleştirilecek yarışlar için F1’de olduğu gibi pit stoplarına fazlasıyla dikkat verilmiş.

2021 yılında Airspeder ve Alauda’nın Avustralya’daki merkezinde üretilen Mk3’ün üretim hacminin en az 10 olacağı belirtilmekte. Mk3 ile yapılacak yarışların tarihleri henüz bilinmemekle birlikte, sezon öncesi final testlerinin tamamlanmasının ardından takvimin de açıklanması beklenmekte.

Peki ya bu araçlar insanlı olursa?

2022’de piyasaya sürülmesi beklenen ilk insanlı uçan yarış aracı, Airspeeder Mk3’ün bir sonraki nesli olacak. Düzenlenecek ilk yarıştan sonra, Airspeeder Mk4’ün geliştirilebilmesi için bir hayli önemli veriler elde edilecek. Müdendisler, ilerleyen dönemde üretilmesi beklenen Mk4’ün F1 otomobillerine benzer bir tasarıma sahip olacağını, pilotların kesin dönüşler yapabilmesine olanak sağlayacak şekilde Octocopter dronelarına benzer bir kokpit ile tasarlanacağını açıkladı.

Bunlar ilk uçan elektrikli uçan araç girişimleri olmamakla birlikte hemen hemen herkesin çocukluk rüyalarında yer alan uçan arabalarla ilgili bu tarz haberler oldukça dikkat çekici ve gelecek ile ilgili umut vadediyor.