Yitirdiklerimiz; Tarık Akan…

Tarık Akan’ı yitireli üç yıl oldu…

Tarık Akan… Türk sinemasının en büyük jönlerinden birisi. Oynadığı karakterlerle Türk halkının gönlüne girmeyi başaran usta isim, sinema kariyeri boyunca sürekli olarak kendisini geliştirmeyi başarmış ve farklı karakterlere hayat vermeye özen göstermiştir.

Bu bağlamda Akan’ın sinemasını iki aşamada değerlendirebiliriz: Arzu Film için yapmış olduğu daha çok güldürü ve romantik komedi türündeki yapımlar ve Yılmaz Güney’in politik filmleri. Ancak Akan’ın popüler kültürdeki yeri, O’nun Arzu Film için çektiği sinema filmlerinden gelir. Bu filmlerde O’nun adı genellikle Ferit’tir. Yakışıklı ve çapkın bir karakter olan Ferit, filmin sonunda doğru yolu bularak yaptığı yanlışlardan döner. Akan, özellikle Hababam Sınıfı’ndaki Damat Ferit karakteriyle özdeşleşmiştir.

Ancak Tarık Akan’a sorulduğunda O her zaman politik filmlerinin öneminden bahseder ve bir gün bu filmlerin değerinin Türk toplumu tarafından anlaşılacağını savunur. Yine de Eğilmez filmlerinin kendisini oyunculuk anlamında geliştirdiğini ve daha sonra çektiği filmlerdeki karakterlere hayat vermesinde, eski filmlerinin büyük payı olduğunu da söylemeden geçmez.

tarık akan yaşlı ile ilgili görsel sonucu

Tarık Akan üç yıl önce bugün, kanser tedavisi devam ederken 66 yaşında hayata gözlerini yumar. Arkasında bıraktığı birçok değerli yapım, usta oyuncunun bize bıraktığı manevi mirastır.

Huzur içinde uyu…

Tarık Akan’ın filmlerinden bazıları:

Canım Kardeşim (1973)

Mavi Boncuk (1974)

Hababam Sınıfı (1975)

Babanın Evlatları (1977)

Maden (1978)

Sürü (1978)

Yol (1982)

Arkadaşım (1982)

Alev Alev (1984)