Zeki Müren’le Karantinadayız

Karantinada mıyız arkadaşlar? Mecbur kalmadıkça, zorunlu olmadıkça evden çıkmadığımız konusunda hemfikiriz değil mi? Dayayıp sırtımızı sağlam bir yere, var mısınız hayaller alemine gitmeye?

Farz edelim ki, sokağa çıkma yasağı geldi ve biz Zeki Müren’le karantinada kalmak zorundayız. Hayat bizim yüzümüze gülmüş de, zat-ı muhterem bizdeymiş tam yasak çıktığı sırada.

Kimi zaman suskunluğa gömülmüş sanat güneşimiz, kimi zaman şen kahkahalarıyla yüzümüzü güldürmüş. Kimi zaman bir söz söylemiş bizi düşündürmüş, kimi zaman aldırmış kağıdı kalemi elimize, hislerimize köprü olmuş.

Yazmak, konuşmak, anlaşmak ve susmak insanlığa verilen en büyük erdemler bence. Bazı kelimelerimizi biz söyleriz karşımızdaki anlamaz. Bazı kelimeleri biz istesek de söyleyemeyiz. Düğüm olur, yutkunuruz. Bazen de sustuklarımızı duysunlar isteriz, duymazlar.

Siz de öyle zamanların içindeyseniz çok faydasını gördüğüm bir öneriyi sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarım: Yazmak. Boş bir kağıdı doldururken, aynı hızla hafiflediğinizi göreceksiniz. En komik çocukluk anınızı yazın mesela, unutamadığınız eski sevgilinize bir mektup yazın (göndermek zorunda değilsiniz.) Annenize teşekkür, babanıza sevgi sözleri yazın. Kimseye söyleyemediğiniz sırrınızı dökün. Şiir yazın, şarkı yazın, akrostiş şiir bile deneyebilirsiniz mesela karantinaya ithafen. 🙂

İçinizde tutmayın arkadaşlarım hiçbir derdi, tasayı, sevdayı, soruyu. Bırakın gitsin. Yazın gitsin. Söyleyin bitsin. Karantina günleri çoktandır özlediğimiz içe dönüş için bir fırsat yarattı bize. Haydi sarıl kendine ve soluklan. Yalnız değilsin bak, Zeki Müren karantina arkadaşın unuttun mu?

İşte karantinada size eşlik edecek beş Zeki Müren parçası. Çok seviyoruz üstat seni. Saygı, sevgi ve özlemle…

  • Gözlerini Gözlerimden Ayırma Hiç
  • Öyle Özledim Kİ
  • İmkansız
  • Ayaz Geceler
  • Ağla Gitar Çal Gitar