12 Kızgın Adam-12 Angry Men

Sidney Lumet‘in yönettiği, Reginald Rose‘un kaleme aldığı 1957 yapımı film, 8,9 puanla İMDb En İyi 250 Film sıralamasında 5. sıradadır.

Film, cinayet şüphelisi olarak tutuklanan bir adamın mahkemede yargılanması ile ilgilidir. Bütün deliller cinayeti işlediğini gösterse de, halen kendisi bir türlü suçunu kabul etmemiştir. Mahkemenin sonuçlanacağı gün jürilerin (12 kızgın adam) bir karar vermesi gerekir. Gerçekten suçlu ve idam edilmeli mi? Yoksa suçsuz ve özgür mü olmalı?

Aleyhinde bir çok olumsuz kanıt olduğu için jürilerin neredeyse hepsi suçlu olduğu yönünde yıldırım hızıyla karar verirken, içlerinden biri bu durumu garipser ve bir insan hayatının bu kadar hızlı bir kararla sonlandırılamayacağı fikrini ortaya atar. Bu fikri ile bütün kanıtları tek tek sorgulamak ister. Bu sorgulamanın sonucunda ise ne çıkacağını kendisi de kestirememektedir.

”Olayı nereye çekerseniz çekin, ön yargı gerçeği her zaman saklar.”

Sinema tarihinin en önemli filmleri arasında gösterilen siyah beyaz çekilmiş bu film, baştan sona 3 odada geçmesine rağmen kalitenin gösterişten ve renklerden daha derin bir şey olduğunu bizlere kanıtlıyor.