25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü

 Evet maalesef ki yaşadığımız dünyada böyle bir gün var.

 ‘’Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’’  insanoğlu için utanç verici olması gerekirken 25 kasımda bile sadece yaşamak için meydana dökülen kadınlara hala şiddet ve tacize maruz kalıyorlar. Evet yanlış okumadınız bu kadınlar artık haklarını savunmak için değil, sadece yaşamak için haykırıyorlar. Böylesine güzel bir Dünya için acınası bir durum değil mi?

Emine Bulut

Kadına yapılan şiddet bir ülkenin olduğu coğrafyadan, gelişmişlik seviyesinden, okur-yazar oranından ve kültürel seviyesinden ziyade tüm dünyanın ortak sorunlarından biri haline gelmiştir.

 Peki bu kadınlar size ne yaptı?

Özgecan Aslan

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününün bugünü olduğu gibi dünü de elbette var.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü tarihinden söz edecek olursak bu öylesine alelade bir gün de karar verilmedi bunun kanlı bir geçmişi var elbette.

Patria, Minerva ve Maria Terasa Mirabel

25 Kasım 1960’ta Dominik Cumhuriyeti’inde diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kız kardeş Minerva, Maria ve Patria Mirabel’in cesetleri uçurumun dibinde bulundu.  Mirabel kardeşlerin, tecavüz edildikten sonra vahşice öldürüldüğü gün yüzüne çıktı ve Maria, Minerva ve Patria diktatörlüğe karşı mücadelenin sembolü haline geldi.  Tüm dünyada ses getiren bu olay karşında Birleşmiş Milletler 17 Aralık 1999’da 25 Kasım’ın ‘’Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü’’ olarak benimsenmesine karar veridi.