2,5 Milyar Piksellik İstanbul Çizimi

Tarık Tolunay isimli Kentçizer sanatçı 8 aylık çalışmasının ardından “Pandemi” tablosunu tamamladı. Sanatçı bu eseri ile yaşadığınız şehri ve tarihini tanımanın aslında ne kadar önemli olduğuna ve kent okuryazarlığına dikkat çekti. İstanbul içerisinde birçok hikayeyi barındıran bir şehir hal böyle olunca çalışma içerisinde çok fazla yaşanmışlık bulunuyor.

Daha öncesinde 2017’de “Tarihi Yarımada” ve 2019’da “Haydarpaşa Panorama” isimli iki esere imza atan sanatçı günlerimizi evimizde geçirmemiz gereken şu günlerde Kadıköy, Eminönü ve Galata Köprüsünün yer aldığı 2,5 milyar piksellik çalışmayı Fractal İstanbul isimli proje sayfasından paylaştı.

İçerisinde birçok detay bulunan ve tüm detayların ince elenip sık dokunarak bir araya getirildiği çalışmayı inceleyenleri Fenerbahçe Vapuru, İETT otobüsleri ve buna benzer güzel detaylar bekliyor. Sanatçının paylaşımları arasından sizler için seçtiğim eserin detaylarını aşşağıdan inceleyebilirsiniz.

Atatürk’ün tarihi “Geldikleri gibi giderler” sözünü söylediği Kartal İstimbotu

Fenerbahçe Vapuru

Rüstem Paşa Camii

Mahmutpaşa’da bulunan hamal heykeli

Kamondo Merdivenleri

İETT’nin efsane otobüsü Leyland

Galata Köprüsü

Burhan Pazarlama

Çizimi daha detaylı incelemek isteyenler buradan interaktif haritaya ulaşabilir. Galeriyi gezmek isteyenler de buradan görselleri inceleyebilir.