Yazılmamış Tarih: Kelt Mitolojisi

Keltler, günümüzde İskoçya, İrlanda, Galler, Man Adası, Breton, Cornwall bölgelerinde bulunmuşlardır.

Kelt mitolojisi, temelinde Kelt politeizmini yani Kelt dinini konu alır. Eskiden Druidizm ve Kelt paganlığı olarak da anılmıştır. Romalıların Keltiklileri işgalinden sonra Kelt halkının dini konuda Romalılaştıkları öne sürülse de doğruluğu tartışılmaktadır. Yazılı belgelerin nadir olduğu Kelt tarihinde, yazılanın değil söylenenin yani akılda kalanın değerli olduğu düşünülmüştür.

Keltler için bazı ağaçların kutsal olduğu söylenmektedir. Örnek olarak kabile isimleri, çocuklara verilen isimler verilebilir. Eburoian Kabilesi ismi porsuk ağacı ile bağlantılıdır.

Bean Nighe

İskoç mitolojisinde yer alan peridir. İskoç dilindeki anlamı çamaşır yıkayan kadındır. Ölüm habercisi olarak bilinir. İnanışa göre yakın zamanda ölecek olan insanların kıyafetlerini dere kenarında yıkar. Doğumda ölen kadınların ölmeselerdi yaşayacakları yıl kadar bu görevi yapmak zorunda oldukları söylenir.

Each Uisge

Bir su ruhu türüdür. Genellikle at şeklindedir ve Kelpie’ ye benzer. Söylenene göre çok iyi şekil değiştiricidirler. İnsan ve hayvanlara kolayca dönüşebilirler. Bu özellik onları oldukça tehlikeli ve ürkütücü kılar.

Leprichaun

Leprikonlar, ayakkabıcılıkla uğraşan, yeşil kıyafetli cücelerdir. Kelt ırkının İrlanda’ya ayak basmadan önce burada Leprikonların yaşadığına inanılırdı. Kelt tarihinin sembolü olan Leprikonlar, efsaneye göre; onların gözlerinin içine baktığınız zaman kaçamayacaklar fakat gözünüzü kaçırdığınız veya kırptığınız zaman ise yok olacaklardır.

Dullahan

Genellikle erkek olduğu düşünülen bu mitolojik varlık, siyah bir at üzerinde görülen ve kafasını kolunun altında taşıyan bir binicidir. Gözleri sürekli hareket eden ve çirkin bir sırıtışa sahip olduğu söylenen Dullahan’ın, insan cesedinin omurgasını kırbacı olarak kullandığına inanılıyor.

Fomorlar

Şekilsiz oldukları söylenen kötü yürekli devler olarak geçerler. Bulundukları bölgede korkunun yanı sıra ucube olarak nitelendirirler. Sürekli tanrılar ile savaştıkları söylenen bu devler onlara hep yenilirler.

Selkie

Suda fok olarak yaşayıp, karaya çıktıklarında derisini döküp insan görünümü elde eden yaratıklardır. Erkek figürler de kullanılsa da çoğu hikayede kadın olarak görülmektedirler.

Selkieler yeryüzüne çıkıp derilerini döktüklerinde, bir erkek o deriyi ele geçirirse Selkie ona bağlı kalır ve eşi olur fakat kendi dünyası su olduğu için tamamen ona bağlı olamaz. Sürekli suya bakakalır.

İskoç adalarında fok öldürmenin uğursuzluk getirdiğine inanılır.