Adaletin Bu Mu Dünya?

Eltinin altın günü fotoğraflarından, arkadaşının Eyfel Kuleli selfielerinden ya da hazırlıksız yakalanmış yeni gelin sunumlarından sıkıldıysan işte doğru yerdesin. Hoşgeldin, arkana yaslan! Başlıyoruz.

Facebook’ta arkadaşlarımızı dürttük, Twitter’da gündeme tepkimizi tüm cesaretimizle ortaya koyup cesurca tweet attık, Google danışmayı da hiç ihmal etmedik derken internet peşi sıra da sosyal medya hayatımızın baş köşesine geçiverdi, biz de kendisine olanca şefkatimizle kucak açıp en nadide yere buyur etmeyi ihmal etmedik tabi ki.

İnstagram’da mesut aile fotoğraflarımızdan, çılgın selfielerimizden, filtreli filtresiz demeden en güzelini, en kusursuzunu paylaştık. Çünkü burada hiçbir acıya, kusura, mutsuzluğa yer yoktu.

Cehennem gibi bir savaşın ortasından kaçarken tüm ailenizi arkanızda bırakmak zorunda mı kaldınız? Kurtulmak umuduyla kaçak bindiğiniz sandal alabora mı oldu? 17 yaşında çalıştığınız iş yerinde kolunu makinaya kolunu kaptıran bir çocuk işçi misiniz? Parasızlıktan çocuğuna mama alamadığı için kendini yakan bir baba mısınız?

O zaman İnstagram’da bir yeriniz olamaz. Ne zaman ki filtreli, kusursuz, şen kahkahalı fotoğraflarınız olur , işte o zaman sizde bir İnstagram fenomeni olabilirsiniz.

Uğur Gallenkuş, bir İnstagram fenomeni değil. Özel bir sektörde bir firmada ve işkolunda çalışıyor. Hobi olarak 2014’ten bu yana kolej ve montaj işleri yapıyor.

#paralelevrensavaşvebarış” hastagiyle bizlere sadece savaşı, göçü, acıyı, kaybı anlatmakla kalmıyor; karşıtlarını da anlatıyor bize. Yaptığı montaj ve kolajlarla savaşın, göçün, acının karşısında nasıl sessiz kaldığımızı; nasıl gözümüzü, kulağımızı kapattığımızı anlatıyor.

Kıyıya vuran Aylan bebeği gördükten sonra gözünüzden sakındığınız evladınıza baktınız mı? Savaşta iki ayağı da kopmuş babayı gördünüz de sağlam olan o iki ayağınızı gördünüz mü? Evini, sevdiklerini arkasında bırakmak zorunda kalan insanların yüzündeki acıyı gördünüz de gidip aynaya bakmak aklınıza geldi mi?

21. yüzyılın bu mükemmel, ışıl ışıl sanal dünyasından sıyrılıp gerçek bir şeyler görmek ve hissetmek isterseniz; gerçeği görmek, hissetmek, fark etmek isterseniz Uğur Gallenkuşu takip edin mutlaka.

Fotoğrafların her hakkı Uğur Gallenkuş ve yayımlarında kendisinin belirttiği muhabirlere/fotoğrafçılara aittir. İnstagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

O zaman Selda Bağcan’dan Adaletin Bu Mu Dünya şarkısı siz okuyucular gelsin.