Atiye’nin Gözünden

Netflix’in sayılı Türk dizilerinden, mistik hikayeler örgüsü Atiye’nin 2. sezonu yayınlandı. Ben de oturup hepsini izledim. Neden olmasın. Dikkat spoiler!

Geçmişin kendi üzerindeki yansımasını ve kıymetini yavaş yavaş anlayan Atiye’nin kim olduğunu sorguladığı ama güçlerini onlara sıkı sıkı tutunarak kabul ettiği bir sezon izledik. Olay akışı, olması gerekenden çok hızlıydı ve dizi içinde çok seyahat vardı, benzetme yaparsak Game of Thrones son sezonu akışında diyebiliriz.

Dizide işlenen tema kuantum fiziğinden örnekle, yaşamda milyonlarca olasılık olduğu. Atiye de, kardeşi Cansu’ nun hayatta olduğu ama kendisinin aslında hiç var olmadığı bir olasılıkta buluyor kendini. Kendini bulduğu boşlukta yer edinişi, etrafına kattığı hareketlilik hepsi amaçlarının birer parçası.

Zihin yaşamadığını bilmez. Her şey hafızalarımızın çekmecelerinde gizli. Bu yüzden onları rüyalarımızda görüyoruz.

Çocukların doğmadığı, hamile kadınların ve bebeklerinin öldüğü bu sebeple kadınların hamile kalmaktan korktuğu bir dönem görüyoruz dizide. Yani her bebek bir umut..Tabi ki çoğu şeyle bağlantılı.

Kendi varlığı olmayan bir hayata balıklama dalan Atiye, akıl hastanesinde yatan annesini bulur bir yol ister. Diğer olasılıkta aşkı olan Erhan’a ulaşmaya çalışır ama beklediği ile bulduğu Erhan bambaşkadır.

Dizinin kötü adamı Serdar, Atiye’nin sonunda Erhan’ a geleceğini bilir ve planlar başlar. Hannah sürekli Atiye’nin peşindedir. Erhan’ ın geçmişiyle savaşı, şu an yaşadığı hayatın sahte olduğu ve kendisiyle verdiği savaş dizide ağır basıyordu. Hele de yıllar sonra karşısında babasını görünce…

Geçen sezon bolca gördüğümüz Nazım Kurtiz defteri bu sezon da dizinin sembol eşyalarındandı. Çoğu gizemi içinde açığa kavuşturan defter Erhan’ı mutlu etse de kendisine sahip çıkıp büyüten Serdar’a olan bağlılığı yüzünden yolları ayrıldı. Defterde gördükleri, doğumun sembolünün Göbeklitepe ile bağlantılı olması ise kaçınılmaz. Antik çağlardan beri Anadolu’ nun altında geçen tüneller rivayet gibi olsa da sandığımızdan daha uzağa uzanıyor yollar.

Erhan ve Atiye’nin bir şekilde bağlı olduğunu biliyorduk. Bunu Erhan’ a kanıtlamaya çalışan ve her seferinde güven vermeyen taraf gibi görünen Atiye uzun süre Erhan’ a dokunmanın yolunu arar.

Belki zaman doğrusal değildir, belki bir olasılıkta olup biten diğerlerini etkiliyordur. Belki evrenin bir yerinde hepimizden milyonlarca var.

Çocukluğunda hatırlamadığı ama peşlerinde oldukları gizemi çözmede büyük rol oynayan Erhan’ın köyü, emanetleri saklandığı yerden çıkar yol gösterir.

SENİN KENDİNE KİM OLDUĞUNU HATIRLATMA VAKTİN GELDİ.

Kendi yolunda yürüdükçe aslında herkese, kadınlara, yararı olduğunu öğrenen Atiye’nin aşkına ve iyiliğe olan güçlü hissiyatını izledik.

Bahsetmediğim çok şey olsa da oldukça duygusal olduğunu düşündüğüm bu sezon ihtimallerin, sebeplerin, sonuçların bir şekilde, bir yerde bize denk geleceğini söylüyor. Bence yaptığımız seçimlerin sonuçlarını yaşadığımız süre zarfında görmesek de başka bir ihtimalde mutlaka göreceğiz.