Ayrımcılığı Daha İyi Anlamanızı ve Sorgulamanızı Sağlayacak Film Önerileri

Öncelikle bilmemiz gereken şey; ayrımcılık nedir?
“Ayrımcılık, en basit tanımıyla; herhangi bir evrensel gerekçe söz konusu olmaksızın, bir kişiye, haklar ve özgürlükler bağlamında diğer kişilerden farklı ve eşit olmayan bir muamele yapılmasıdır.”
Bir başka tanımla; ayrımcılık, bir kişiye ya da gruba, belli özelliklerinden dolayı ön yargılı davranmaya denir. Bu davranış, pozitif ya da negatif yönde olabilir.

American History X

American History X
Göçlerin arttığı Amerika’da sosyal hareketler üst düzeydedir ve göçmen yasası çıktıktan sonra göçmenlere karşı hareketler başlamıştır. Kahramanımız Derek ise siyahîler tarafından öldürülen babasının ölümünün intikamını almak ister. Böylece neo-nazi bir kuruluşun içine girer. Bir gece yarısı arabasını soymaya çalışan iki siyahîyi yakalar ve birini vahşice öldürür. Bu süreçte kardeşi Danny de onun izinden gider. Derek, artık hapistedir ve fikirlerini sorgulamak için oldukça vakti ve değerlendireceği olay vardır.

Mississippi Burning

Mississippi Burning
ABD’nin bir eyaleti olan Mississipi’de, 20. yüzyılın ikinci yarısında da bir siyahî için yaşam oldukça zordur. Bu durumu değiştirmek adına çalışan 3 insan hakları eylemcisi bir gece ortadan kaybolur fakat yerel polisler bu durumu yeterince araştırmazlar. Mississipi’ye olayı aydınlatmak için gelen iki FBI ajanı ise soruşturmaya başladıklarında farklı yöntemler kullanmaları gerektiğini anlar. Olay aydınlanmaya başladıkça Mississipi’de birçok yöneticinin ve iş adamlarının yaptıkları ortaya çıkacaktır.

Monster’s Ball

Monster’s Ball
Irkçı bir adam olan Buck ölmek üzeredir ve değişmek adına herhangi bir ışık göstermez. Oğlu Hank ise babasından farklıdır fakat değişim için başına olaylar gelmesi gerekir. 3 nesildir idam memurluğu yapan ailenin son üyesi Sonny insancıl bir yapıya sahiptir. Yaptığı mesleğin bir getirisi olarak idam mahkûmunun son yürüyüşü sırasında kendini kötü hisseder ve bunalıma girer. Mahkûmla yüzleşir, daha sonra babası ve dedesi ile tartışmaya başlar. Fakat bu sefer tartışma farklı sonuçlar verecektir.

16. Raund

Onaltıncı Raund
1960’lı Yılların Amerikası’nda Rubin Hurricane Carter zorlu bir çocukluk geçirmesine rağmen boks dünyasının orta sıkletini domine edebilecek yeteneğiyle başarılı bir kariyerin izlerini taşımaktadır. Fakat 1966 yılında başarılı hayat hikayesi sekteye uğrar ve kötü niyetli bir polis tarafından tutuklanarak 3 kişinin ölümünden sorumlu tutulur ve cezavevine girer. Carter hapishaneden çıkmanın onun için imkânsız olduğunu anlar ancak boş durmaz antrenman yapmaya devam ederken burada 16. Raund isimli bir kitap yazar. Filmimiz de Kanadalı bir çocuğun bu kitaptan etkilenerek onun özgürlüğünü kazanması için çabalamasıyla başlar.

Django Unchained

Django Unchained
Filmimiz, Amerikan İç Savaşı’ndan yaklaşık iki yıl önce Köle Django’nun ödül avcısı Dr. King Shultz ile tanışmasıyla başlıyor. Shultz, Django’ya zorlu bir görevi yerine getirmesi halinde özgürlüğünü vereceğini söyler. Kahramanımız görevi yerine getirip özgürlüğüne kavuşmasına rağmen Doktor’un yanında kalır ve ikili birlikte çalışmaya başlar. Avlanma yeteneğini gittikçe geliştiren Django’nun artık istediği tek bir şey vardır, köle ticaretinden dolayı kaybettiği kaybettiği karısı Broomhilda’yı bulmak ve onunla tekrar birlikte olmaktır.