Aziz Nesin’in Dünyasında Çocuklar

20 Aralık 1915’te Heybeliada’da doğan Aziz Nesin, öykü, tiyatro ve şiir türlerinde yapıtı bulunan Türk mizah yazarıdır. 6 Temmuz 1995 yılında Alaçatı’da sevenlerine veda etmiştir.

Aziz Nesin, eserlerinde çocukların tabiatına inmiş ve onların gelişmesine yönelik eserler üretmiştir. Ürettiği eserlerden elde ettiği gelir ile de yine çocuklara yatırım yapmış ve 1971 yılında Nesin Vakfı’nı kurmuştur. Bu vakfın işleyişi ile ilgili düşünce ve planlarını “Eğitim Konusunda Vasiyetimdir” adlı üç bölümlük yazısında açıklamıştır. Nesin Vakfı’nın sadece kurum olarak görülmemesi ve çocukların maddi ihtiyaçlarının karşılanmasının yanında, manevi açıdan da iyi bireylerin topluma kazandırılması gerektiğini amaç haline getirmiştir.

Onun eserleri sadece çocuklara hitap etmez, onların yetişmesinde etkin role sahip anne-baba ve öğretmenlerin vicdanına da hitap etmektedir. Toplumun aksak yönlerini ironi yoluyla eleştirmiş ve hayatın gerçeklerini tozpembeye boyamayarak çocukların dünyasına tanıtmıştır. Onların düşünmelerini, eleştirmelerini ve zengin imgelere sahip hayaller kurmalarını ister. Çünkü kötü bir nesli kurtarmanın yolunun çocuklardan geçtiğini anlamıştır.

Ve “Çocuklar” şiirini de önce bütün çocukların yanaklarına, sonra siz değerli okuyuculara bırakıyorum:

Öyle bir ağlasam
Öyle bir ağlasam çocuklar
Size hiç gözyaşı kalmasa.

Öyle bir aç kalsam
Öyle bir aç kalsam çocuklar
Size hiç açlık kalmasa.

Öyle bir ölsem
Öyle bir ölsem çocuklar
Size hiç ölüm kalmasa.