“Bazı Şiirler Eskimez, Eskitilmez”

 

  Lavinia şiirini bilmeyen yoktur. Karşılıksız bir aşkın eylemidir Lavinia. Anlamı da büyüktür; Muhteşem güzellikte olan çiçek diğer tabiriyle ölüm çiçeğidir. Ayrıca hayalimdeki muhteşem sevgili anlamına da gelir.

  “Bu olasılıksız aşkın başlaması Özdemir Asaf ‘ın okul yıllarına dayanır.”

Aşkını tek taraflı yaşar Özdemir Asaf. Lavinia şiiriyle bir yarışmaya katılır ve birinci olur. Lavinia şiiri adına yazılan kadın sayesinde can bulur bir nevi. Bir rivayete göre; Salonda aşık olduğu kadın da vardır ve salonu terk eder. Asaf içerlenir ve hiçbir zaman duygularını açmaz. Aşkını içinde yaşar.

   Lavinia kimdir?

  Uğruna şiir yazılan kadın Mevhibe Meziyet Beyat’tır. Eski bir valinin kızı olan Beyat, Güzel Sanatlar Akademisini bitirdikten sonra resim öğretmenliği ve stilistlik yapmıştır. Beyat’ın gönlü Asaf’ta değil ressam hocası Edip Hakkı Köseoğlu’ndadır. Hikayede gazeteci İlhan Selçuk’la da adı geçiyor fakat Mevhibe’ye göre birisi değildir. Beyat oyuncu Öztürk Serengil ile evlenir fakat uzun soluklu bir evlilik olmaz.

  Beyat’ın yakın dostu Melda Kaptana onun için şunları söyler;

“Öylesine özel ve farklı bir kadındı ki, kitap yazsanız yetmez.”

 Velhasıl Özdemir Asaf ile Mevhibe Beyat hiçbir zaman bir araya gelmemiştir.

 Aşkın uzaktan uzağa güzel olduğu kaldı akıllarda. Bir kadınla can bulan şiir kaldı ardından. İşte o notalarda gezinen ölüm çiçeği, dillerde dolanan Lavinia şiiri..

  LAVİNİA

Sana gitme demeyeceğim.
Üşüyorsun ceketimi al.
Günün en güzel saatleri bunlar.
Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.
Gene de sen bilirsin.
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,
İncinirsin.

Sana gitme demeyeceğim,
Ama gitme, Lavinia.
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme, Lavinia.

1957