BoJack Horseman : En Depresif 5 Sahne

It doesn’t matter. Nothing… matters.
– BoJack Horseman

BoJack ile Todd.

BoJack Horseman, amerikan yapımlı Raphael Bob-Waksberg tarafından yaratılan komedi-drama animasyonudur. BoJack, insanların ve hayvanların yaşadığı alternatif dünyada “Horsin’ Around” sitcom dizisi ile ünlü olmuş bir Hollywood aktörüdür, zamanında dizi ile gelen şöhret yok olmuştur. Bu yüzden çeşitli sorunlarla karşılar, özellikle her şeyden şikayetçi olan BoJack alkolizm ve uyuşturucu problemleri ile birçok psikolojik probleme sahiptir. Dizi temel olarak Bojack’e odaklanmış olsa da yardımcı karakterler çok güzel motive edilmiş olduğunu düşünüyorum.

Özellikle seslendirmeleri yapan aktörlerden bazıları hemen göze çarpıyor, üç temel yardımcı karakterden biri olan Todd Chavez’i, Breaking Bad’ten hatırlayacağımız Jesse Pinkman (Aaron Paul) seslendirmiştir. Her ne kadar Jess karakterinin ‘Bitch’ demesine alışmış olsak da Todd karakterinde de harika bir performans sergilediğini söyleyebilirim. Konuk oyuncu olarak ise, Friend dizisinden Phoebe (Lisa Kudrow) ve son sezonunda ise Oscar ödüllü Rami Malek, Flip McVickers olarak dahil oldu.

Bojack Horseman dizisi her ne kadar başta komedi dizisini andırsa da, ilerleyen sezonlara doğru gittikçe karanlık ve dram ağır basmaktadır. Bu yazıda, özellikle dört temel karakterin yaşadığı beş temel olayı sizler derledim.

1. BoJack Horseman : Intro

Her bölümün başlangıcındaki intro aslında Bojack Horseman’in depresif modunu özetler nitelikte, arka plandaki müzikte tam yerine göre seçilmiş. Her sezon veya bölüme göre güncellenen introyu Netflix’te geçmek yerine izlemenizi tavsiye ederim. Güncellense de, genellikle kemik yapısına koruyan intro, sabah yeni bir güne ne kadar isteksiz uyandığı, çevresindeki insanların varlığı olsa da anlamsız geçen bir günün ardından sarhoş olana kadar içmekle devam eden intro, dizinin aslında ilerleyen zamanlarda ne kadar depresif bir hale geleceğini bize gösteriyordu desem yeri.

2. Diane Goes to Vietnam for Closure

5.Sezonun 2.Bölümü olarak yayınlanan “Dog days are over”, Mr. Peanutbutter ve Diane’nin boşanmasının ardından, Diane bunu nasıl atlattığı üzerine odaklanmış. İlk sezonlardan beraber olan ikili, aslında Diane tarafından soru işaretiydi, geleceğe dair verilecek söz ve evlilik için asla emin olamayan Diane, optimistik bir karar ile bunu yürütebileceklerini düşünerek evelenmeye karar vermişti. Bundan üç sezon sonra ise, Todd’a evlilik hakkında itirafında, evliliklerin yalan üzerine kurulu olduğunu ve inanabilecekleri tek şeyin ise – her şeyin en sonunda güzel olacağına inanmak. Yıllar içerisinde farklı alanlara savrulan çift, aslında birbirlerinden karakter olarak çok farklı olduklarını farkediyorlar – birbirlerini ne kadar sevseler de – farklı karakter yapıları, bir şekilde ortaya en sonunda ortaya çıkıyor. Diane’nin ne kadar kendi yolunda ilerlemek istese de, ne kadar üzgün olduğunu görebilirsiniz.

…but, you survive. You learn that you can survive being alone.

3. Todd And BoJack’s Huge Fight

Todd karakteri her ne kadar dizi başladığında özgüveni olmayan, BoJack’in evinde kira vermeden yaşayan, ciddiyetten uzak bir karakterdi. Ancak dizi ilerledikçe Todd’un kendi özgüvenini bulduğunu söyleyebiliriz ve en sonunda BoJack’in davranışlarına karşı çıkacak gücü bulduğunu söyleyebiliriz. Todd ile BoJack arasındaki kavga, aslında bir bölümden çok, öncesinde Bojack Todd’un eski sevgilisi, Emily ile yatması ile başlıyor. Sonrasında Emily ve Todd’un beraber kurdukları, kadın sürücülerle çalışan bir çeşit Uber benzeri firmada çalışırken birçok kere BoJack ve Emily karşı karşıya gelmişlerdir, ikilinin tuhaf hareketleri gözden kaçmaz. Bölümün sonunda ise, Todd BoJack ile yüzleşir.

You are all the things that are wrong with you. It’s not the alcohol, or the drugs, or any of the shitty things that happened to you in your career, or when you were a kid — it’s you. Alright? It’s you. F*ck, man. What else is there to say?

https://www.youtube.com/watch?v=dRqC9GzodtI

4. Princess Carolyn’s 40th Birthday

Princess Carolyn, dizinin başlangıcından beri her daim sağlam duruşu ve kendine güveni ile gözlerimizi kamaştırmıştır. BoJack’in menajeri olan Carolyn, 1.Sezon 7.Bölümde ilk kez izleyiciler tarafından güçsüz görülmekle beraber, ne kadar yalnız olduğunu da doğum gününü sadece telefonunun kutlaması ile anlayabiliriz. Herkesin bazen zayıf kaldığı anlar vardır, Princess Carolyn için o anlardan biri.

-Happy birthday, Princess Carolyn.”
-Thanks, phone.”
-You are. Forty.

5. Hollyhock : “Tiny Voice in her Head”

BoJack her zaman her şeyden şikayet eden şımarık bir ünlü olarak görülse de, iç sesi kendisine ne kadar işe yaramaz bir b*k – stupid piece of shit – olduğunu söylemektedir. Bunların üstesinden gelmeye çalışırken, üvey kardeşi Hollyhock da aynı sorunlarla karşı karşıyadır. Büyük kardeş olan BoJack, gerçeği söylemenin bir işe yaramayacağını düşünerek iç sesin büyüdükçe gideceğini söyler. Bazen bilinenleri söylemek yerine, kişilerin kendileri tecrübe edip zamanı geldiğinde anlaması ve üstesinden gelmesi daha anlamlı bir çözüm olabilir.

İyi seyirler!