Burak Aksak “Leyla ile Mecnun”

Tüm kendi çölünde kaybolanlara…

Yayınlandığı dönemde birçok seyirci kitlesi olan, senaristliğini Burak Aksak’ ın yaptığı Leyla ile Mecnun, bu kitapta karşımıza farklı bir hikâye ile çıkıyor. Mecnun, Erdal Bakkal, İskender Baba, İsmail Abi, Hırsız Yavuz, Aksakallı Dede… Filmde can bulmuş her karakter şimdi de bu kitapta bizi bambaşka maceralara sürüklüyor.

Kitapta da televizyondan o alışık olduğumuz dili görüyoruz. Buna ek olarak Ferdi Tayfur’un şarkılarının arasında da gezinmeyi ihmal etmiyoruz tabii ki. Eminim ki bu kitabı okuduğunuzda dizisinden aldığınız tadın katbekat fazlasını alacaksınız.

Leyla mı? Şimdi gerçekten Mecnun oldum işte. Meğer ömrüm boyunca eksikliğini hissettiğim şey senmişsin be Leyla. Hoş geldin Leyla. Yüreğim biraz tozludur kusura bakma. Bugüne kadar kimse girmedi içeri ne yapsın garip?

Bizler ülkece “Seni seviyorum” demekten korkuyoruz. Kitap bize bu yolda kapıları mizahla aralıyor. Belki de bu kitap karşımızdakine “Seni seviyorum” demenin başka bir yolunu gösterebilir. Ne dersiniz?

Benim gönlüm çöldü, sen o çölü bile deniz kıldın Leyla.

Kitabın kapağında mavi ve sarımsı bir kum saati var. Bu bize aşkından çöllere düşmüş Mecnun’u andırıyor. Bu kitapta kendimizi bulabileceğimiz o kadar cümle var ki, bazen kaybolup gidebiliyoruz bu satırlar arasında.

Bizi kimi zaman gülmekten karnımız ağrıyacak duruma getiriyor; kimi zaman da hüzünlendiriyor. Bu kitapta birçok duyguyu aynı anda yaşayabiliriz. Sakın şaşırmayın.

Zaten insan dediğin yediği her kazıktan sonra “Yok abi bundan sonra kimseye güvenmem ben” deyip de her seferinde kazık yemeye devam eden bir canlı türüdür.

Leyla ile Mecnun bittiğinde çok üzülmüştüm ama bir kitabının olduğunu duyunca o mutluluk yeniden geri gelmişti. Yeniden o çok sevdiğim karakterlerle buluşacak, onların hayatına dalacaktım. Kitabı okumaya başladığımda gerçekten de kendimi bambaşka bir serüvenin içinde buluverdim. Bu serüven beni hem eğlendirdi, hem de birçok şeyin farkına varmamı sağladı. Dizisini izlememiş bile olsanız aynı keyfi bu kitaptan alacağınıza eminim ama eğer dizisini izlemişseniz artık kimse değmesin keyfinize. Şimdiden keyifli okumalar dilerim. 🙂