Christopher’in “Sihirli Otobüsü” Yerinden Kaldırıldı!

“İnto The Wild” kitabı ve aynı isimdeki filmi ile hayatımıza giren Christopher’in otobüsü tehlike arz ettiği gerekçesi ile Alaska National Guard tarafından kaldırıldı! Fairbanks 142 otobüsü helikopter yardımıyla yerinden taşındı. Yeni yerinin neresi olacağına dair bir bilgi henüz yok.

Sihirli Otobüs Neden Kaldırıldı?

Alaska National Guard tarafında yapılan açıklamaya göre; otobüse ulaşmaya çalışan ve onu görmek isteyen maceraperestler gençler, yolda çeşitli kazalar geçiriyor, bazı kazalar ölümle bile sonuçlanabiliyor. Bu maceraperestleri durdurmak imkansız olduğu için çözümü otobüsü oradan kaldırmakta buldular. Şu an otobüse ne olacağı bilinmezken otobüsün akıbetine Chris’in ailesi karar verecek gibi görünüyor.

Otobüs Oraya Nasıl Gelmişti?

Stampede Patikası, Chris’in vahşi doğaya girmek için kullandığı yol, Earl Pilgrim adında efsanevi bir Alaska madencisi tarafından 1930’lu yıllarda açıldı; bu durum Pilgrim’in, Toklat Nehri’nin Clearwater çatalının yukarısında bulunan Stampede Deresi’nden çıkan antimon cevheri üzerinde hak talep etmesini sağlamıştır. 1961 yılında, Fairbanks kökenli bir şirket olan Yutan İnşaat, Alaska’da ihaleyi kazanarak, patikanın düzeltilmesi ve maden cevheri taşıyan kamyonların bütün yıl boyunca kullanabilecekleri bir yola dönüştürülmesi işini üstlendi. Yol yapım çalışmaları esnasında inşaat işçilerine barınak sağlamak için şirket yetkilileri hurdaya çıkmış üç otobüs satın alarak, içlerine ranza ve basit set üstü ocaklar yerleştirilen bu araçları, bir Caterpillar D9’un yardımıyla vahşi doğaya getirdi. 1963 yılında proje durduruldu ve Yutan şirketi iki otobüsü tekrar otoyola çıkardı, üçüncü otobüs ise avcılara barınak olması amacıyla patikanın ortalarında bir yere bırakıldı. İşte bırakılan bu otobüs Chris’in ölümüne tanıklık edecek olan 142 numaralı otobüs veya diğer adıyla Chris’in Sihirli Otobüs’ü olmuştur.

Christopher’in hayatını ve macerasını buradan okuyabilirsiniz.