Cinsiyetin Yüzü: Danimarkalı Kız

Kendi adını taşıyan The Danish Girl romanından uyarlanan film Danimarkalı Kız, tarihte ilk cinsiyet değişimi operasyonu geçiren ressam Einar Wegener’ın Lili Elbe’ye dönüşmesini anlatıyor. Gerçeklerin tümüyle aktarılamamasının yanında hisleri tümüyle kabulleneceğiniz bu film belki de gerçek sizin kendini göstermesini sağlayacak.

Ressam olan Einar Wegener ve eşi Gerda Wegener uyumlu bir çifttir. Bir gün çizimlerinde çıkmaza düşen Gerda, Einar’dan kadın kıyafetleri giyerek ona yardım etmesini ister ve Lili Elbe’nin doğuşu tam da bu olayla başlar.

Einar çocukluğundan bu yana içinde yaşadığı kadınsal iç güdülere sahiptir. Eşi Gerda sayesinde kadın kıyafetleri ve makyajla ne kadar mutlu olduğunu fark eden Einer sonraki süreçte davetlere kadın olarak katılmaya başlar ve kendini Einer’in kuzeni Lili olarak tanıtır.

Gerda başlarda bunu bir oyun olarak düşündüğünden eşine davetlerde eşlik eder ancak işin boyutu zamanla değişir. Einer artık çoğu zamanını Lili olarak yaşamaya başlar. Ve bu işin sonunu gerçekten Lili olana kadar bırakmaz.

Her şey bir kenara bu iki kadının güçlerine hayran kalacak ve filmi uzun süre hafızanızda tutacaksınız.

Son olarak buraya gerçek Lili Elbe’yi bırakmak istedim.

İyi seyirler.