Dünya’nın Geleceği Açlık İçinde

Dünya’nın Geleceği Açlık İçinde

İnsanların, yaşamlarını devam ettirebilmek için belirli imkanlara sahip olmaları gerekiyor. Bu ihtiyaçları barınma, güvenlik, beslenme vb. olarak sıralanabilir. Görüşümce bunların arasında en önemlisi beslenme ihtiyacıdır. Beslenme olmadan bir insan diğer temel ihtiyaçlarını karşılamak için gereken gücü bulamaz. Hiç düşünüyor muyuz acaba, bu insanlar neden temel ihtiyaçlarından olan beslenmeye ulaşamıyorlar? Nasıl Dünya üzerinde herkese yetecek kadar yiyecek var iken onlar aç kalıyor?

Açlık günümüz dünyasında büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Ama bu sorun zengin kesimi pek ilgilendirmiyor gibi. Her gün milyonlarca insan açlık ile mücadele ediyorken, yine milyonlarca kişi önündeki yemeği beğenmeyip çöpe atıyor. Yetişkin insanlar bir nebze olsun açlığa dayanabiliyorken, çocuklar bu durumdan en kötü etkilenenler oluyor. Dünya üzerinde beş yaşından küçük her beş çocuktan biri yetersiz besleniyor. Her gün yaklaşık yirmi beş bin kişi açlık yüzünden hayatını kaybediyor. Bir iki günlük açlık yüzünden değil; haftalarca, aylarca aç kaldıkları için hayatlarını kaybediyorlar. Bu azımsanacak, görmezden gelinecek ya da unutulacak bir oran değildir. Özellikle günümüzde yedi yüz milyon kişinin obezite ile savaş verdiğini, iki milyar insanın fazla kilolu olduğunu; birileri o çocuklara, o insanlara söylemelidir. Herkes onlar için onların haklarını savunmalıdır.

Bizler onlardan üstün değiliz. Onlardan daha iyi bir hayat yaşamaya hakkımız yok. Hepimiz insanız. Tüm insanlar temel ihtiyaçlarına özellikle de beslenmeye ulaşabilmelidir. Açlık sorunu artık görmezden gelinebilecek bir sorun olmaktan çıkmıştır. Dünya üzerinde belirli bir yer işgal eden herkes, bu sorun için çözüm aramalı ve gereken desteği vermelidir. Elimizden hiçbir şey gelmiyorsa bile en azından yediğimiz her yemekte onların çektiği açlığı düşünebiliriz. Bu çocuklar geleceğimizdir. Onları aç bırakarak aslında Dünya’nın geleceğini de aç bırakıyoruz.