En İyi Erkek Oyuncu “Haluk Bilginer”

Bu yıl 47’ncisi düzenlenen Uluslararası Emmy Ödülleri, New York’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Sanatçı Haluk Bilginer, 47. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görüldü. Aynı zamanda Haluk Bilginer bu ödülü almaya hak kazanan ilk Türk oyuncu olarak da literatüre girdi.

Ödül töreninde konuşan Haluk Bilginer, “Bu büyük bir onur ve akademiye bu değerli ödüle layık gördükleri için teşekkür ediyorum. Bu harika diziyi yapan ekibi sahneye davet etme iznim var mı? Bu isimler olmadan yapamazdım. Dizimizin karakteri adalet ve unutkanlık üzerineydi. Ama yalnızca bireyin unutkanlığı değil, daha tehlikeli ve zararlı olan toplumun unutkanlığıydı. Bu sebeple yaşadığınız toplumun unutkanlığa tutulmasına izin vermeyin. Bu ödülü bir gün oyuncu olmasını istediğim küçük kızım Nazlı Bilginer’e adıyorum” dedi.

Şahsiyet dizisindeki performansıyla en iyi erkek oyuncu seçilen Haluk Bilginer oyunculuk kariyeri boyunca birçok farklı ödüle layık bulundu. İşte o ödüllerden bazıları:

  • 34. Antalya Film Şenliği, 1997, Masumiyet, en iyi yardımcı erkek oyuncu 
  • 10. Ankara Film Festivali, 1998, Masumiyet, en iyi erkek oyuncu 
  • 9. Sadri Alışık Ödülleri, 2004, Neredesin Firuze, en iyi erkek oyuncu 
  • 18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ulusal Uzun Film Yarışması, “En İyi Erkek Oyuncu” Ödülü (Polis)

Ödül töreninin ardından meslektaşları Bilginer’i tebrik etti


Ne mutlu ne şahane haber bu! Bir sabah uyanıp Haluk Bilginer’in ‘Şahsiyet’ dizisindeki ‘Agah Beyoğlu’ karakteriyle Emmy kazandığını öğrenmek muhteşem! Bayıldığım dizimiz Şahsiyette kızını oynamaktan da gurur duymuştum. Seni seviyoruz

ŞEBNEM BOZOKLU

Sevgili Haluk Bilginer’i, sonuna kadar hak ederek aldığı Emmy Ödülünden dolayı can-ı gönülden kutluyorum. Hepimizi gururlandırdı. Projede emeği geçen herkesi tebrik ederim. Helal olsun.

TOLGA ÇEVİK

Güne güzel haberle başlamak. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde ‘Şahsiyet’ dizisindeki rolüyle ‘En İyi Erkek Oyuncu’ seçilen Haluk Bilginer tebrikler

AYŞE ÖZYILMAZEL

Haluk Bilginer Kimdir ?

Haluk Bilginer 5 Haziran 1954 günü İzmir’de doğdu. İzmir Türk Koleji’nde eğitim gördü. Lise son sınıfta okulunun tiyatro koluna girdi ve Cahit Gürkan’ın öğrencisi oldu. Demokrat İzmir Gazetesi’nin açtığı liselerarası tiyatro yarışmasında ilk ödülünü aldı. Jürideki tiyatro müdürü Ragıp Haykır’ın davetiyle İzmir Devlet Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak çalıştı. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda tiyatro öğrenimi gördü. Mezun olduktan sonra İngiltere’ye giderek Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi`nde (LAMDA) ileri tiyatro öğrenimi gördü. Hayatını bir süre İstanbul-Londra arasında sürdürdü. 1992’de evlendikten sonra, Hollywood’da “Indiana Jones” dizisinde, Türkiye’de de Yavuz Özkan’ın “İki Kadın” filminde eşiyle birlikte rol aldı. 1996’da Tomris Giritlioğlu’nun 80. Adım filminde, ardından “İstanbul Kanatlarımın Altında”, “Usta Beni Öldürsene”, ve “Masumiyet” gibi ödüllü filmlerde rol aldı.