Evde Karantina Günlerine Özel Yapılacaklar Listesi

Evde canımız çok sıkılıyor ve kendimizi dışarı atmak istiyoruz ama bu hem bizim hem de sevdiklerimizin sağlığı için büyük bir risk. Öyleyse dışarı çıkmadan eğlenebilmenin ve zamanımızı verimli geçirebilmenin yollarını öğrenmek ister misiniz? “Evett” dediğinizi duyar gibiyim hadi o zaman hiç vakit kaybetmeden bakalım karantina günlerinde evde neler yapabiliriz?

1- Erken Uyan

Her gün ortalama 08.00 veya 09.00 ‘da uyanın çünkü çok geç uyanırsanız hem daha yorgun kalkarsınız hem de karantina günleri bittiği zaman yeni saatinize uyum sağlamakta güçlük çekersiniz.

2- Krallara, Kraliçelere layık güzel bir Kahvaltı et

Ne demişler kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Hem Corona virüsünün bize bulaşma riski varken daha sağlıklı beslenmeliyiz. Vücudumuza iyi bakmalıyız. Bu yüzden kahvaltı etmeyi sakın ihmal etme.

3- Sabah Sporu Şart

O kadar yemeği yiyip evde tüm gün otursanız Corona’ya değil ama Obezite’ye yakalanabilirsiniz. Spor salonları da açık değil eyvah kesin kilo alacaksınız! Durun, durun panik yapmayın. Size hem eğlenceli hem de evde çok kolay yapabileceğiniz bir spor söyleyeceğim: Zumba! Uzmanlar yağ yakımı konusunda zumbanın daha çok işe yaradığını söylüyor. İnternette bir çok zumba videosu mevcut herhangi birine tıklayıp öğretmeni taklit ederseniz, yağlara elveda diyebilirsiniz.

4- Türk Kahvesi içmek gibisi var mı?

Sabah sporumuzu yaptık ve çok yorulduk. Bir fincan Türk Kahvesi içmeyi hakkettik. Türk Kahvesi böbreklere de çok faydalı uzmanlar her gün bir fincan Türk Kahvesi içilmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca ailenizle birlikte içtiğiniz bir fincan Türk Kahvesinden daha fazla ne huzur verebilirki?

5- Çalışmayı İhmal Etme

Karantina ömür boyu sürmeyecek ve hayatımız devam ediyor bu yüzden kendimizi tembelliğe alıştırmamalıyız. Eğer öğrenciysek derslerimize çalışmalı veyahut çalışan isek evimizi home ofise çevirmeliyiz.

6- Hobi Edinmeye Ne Dersin?

Kendini tanımaya ne dersin? Bunca zaman hep başkaları için çalıştın bence şimdi kendini dinlemenin tam vakti.Belki de çok güzel resim çizebilirsin ya da örgü örebilirsin. Neler yapabileceğini görmek istemezmisin? Evde kullanmadığın eşyaları yeni ve kullanışlı eşyalara dönüştürebilirsin her şey sende ve hayal gücünde bitiyor hadi öyleyse vakit kaybetmeden neler yapabileceğini düşün.

7- Film ve Patlamış Mısır İkilisine ne dersin?

Güzel bir film açıp, eline patlamış mısırını alıp bir kaç saatliğine bile olsa dünyadan uzaklaşmaya ne dersin? Gündem bu haldeyken kimsenin hayır diyebileceğini sanmam.

8-Kitap Okumayı Yeterince İhmal Etmemiş miydin?

Kitap okumak beyin için yapılabilecek en önemli aktivitelerden biridir çünkü okumak insanın hayal gücünü geliştirir, stresini azaltır ve çözüm odaklı bir yaşam sürmesini sağlar. Ayrıca okumak size yeni arkadaşlar kazandırır. Hani hayatınızda arkadaşlarınıza güvenemezsiniz çünkü onlar bazen söyledikleri gibi davranmazlar, onların düşüncelerini okuyamazsınız size ne yapacakları belli olmaz ama kitaplar öyle değil, yazarlar kitaplara belki de kimseye anlatamadıkları duyguları, düşünceleri yazmışlardır. Hadi kitaplığınızdan bir kitap alın ve keşfetmeye başlayın. Belki de kendi sustuklarınızı göreceksiniz.

9- Günlük Tut

Yaşadığımız şeyler normal değil ilerde bunları çocuklarımıza torunlarımıza anlatmak isteyebiliriz ama insan unutan bir varlık eğer her gün yazarsanız daha sonra okuduğunuzda ayrıntılar daha iyi akılda kalır. Hem günlük yazmak ; insanın kendini daha iyi ifade edebilmesini sağlar hem de öz eleştiri için mükemmel bir faaliyettir.

10- www.absurdizi.com sitesine bekleriz

Sitemizde kültürden, sanata; edebiyattan, sinemaya pek çok yazı mevcut. Karantina günlerinde kendinizi geliştirmek ve ufkunuzu açmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Ölmeden Önce okunması gereken Kitaplar, Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler adı altında bir çok serimiz mevcut. Sonuçta ne zaman öleceğimiz meçhul ama karantina günlerinde önemli eserleri okuyup ya da seyrederek kendimizi geliştirebiliriz.

Sağlıcakla kalın, Evde kalın