”Evlenmeden Önce” Bu 10 Maddeyi Mutlaka Sorgulayın!

 Hayatınızın En Büyük Adımlarından Birini Atmadan Önce Bunları Bir Düşünün

 

Birçok insan için, yaşamları süresince verilecek en büyük kararlardan biri kiminle evleneceğidir. Fiziksel, duygusal,ruhsal ve sosyal ilişkileri içeren evlilikte uyumun sağlanmış olması, hem eşlerin hem de ailedeki diğer bireylerin ruhsal ve fiziksel sağlıklarını etkilemektedir.

Ancak evlilik öncesi dönem her iki taraf için de yanıltıcı olabilir. Duyguların etkisiyle bireyler karşı tarafa sadece olumlu yönlerini sergiledikleri gibi, flört ettikleri bireylerin olumsuz yönlerini de görmezden gelebilirler. Bu nedenle kadın ve erkek kendini tanıyıp, isteklerini ve beklentilerini gerçekçi bir şekilde belirledikten sonra karşı tarafı da objektif bir şekilde sorgulamalıdır.

Peki karşıdaki kişiyle gerçekçi bir uyum yakaladığımızı anlamak için hangi soruları sormalıyız? Hadi başlayalım..

1.Aklı aklıma uyuyor mu ?

Düşünüş tarzı, konulara yaklaşımı ve olayları değerlendirişi sizinkiyle uyuşuyor mu? İddiacı bir tavır içinde sürekli haklı çıkmaya çalışan, her şeyi ben bilirim tavrı içinde mi ?

2.Sosyo-ekonomik konumunuz benzer mi , farklı mı ?

Flört döneminde belki de en görünmez olan , aşılabileceği zannedilen konulardan birisidir bu. Giyim, yeme, eğlenme ve harcama alışkanlıklarınızdaki zıtlıklar size başta hoş görünüp birbirinizi tamamladığınızı hissettirse de ilerleyen zamanlarda bu büyük bir problemin başlangıç noktasıdır. Unutmayın.

3.Aynı kuzeyi mi gösteriyorsunuz  ?

İnsanların pusulası inanç ve değerleridir. Tanışma süreci içinde pusulalarınızın aynı yönü gösterip göstermediğinizin farkında olmak geleceğiniz açısından çok önemlidir.

4.Ne kadar olgun biri ?

Kendi davranışlarının sorumluluğunu alıyor mu yoksa sorumluluğu bir başkasına mı atıyor ?

5.Ben onu değiştiririm düşüncesinin yanlışlığnın farkında mı ?

Birbirinizin hoşlanmadığınız yönlerinin farkına varıp konuşabilmelisiniz. Bunu yapmak yerine ilerde ben onu değiştiririm düşüncesiyle sessiz kalmak sağlıksızdır.

6.Ailelerin uyumu nasıl ?

Evlilik otostopa benzer. Bir kişi için durursun ama arabana 50 kişi dolar.

Son kararı vermeden önce ailesini, çevresini, arkadaşlarını tanımaya özen gösterin. Çünkü bu kişiler siz evlendikten sonra sizi ve sizin evlilik ilişkinizi fazlasıyla etkileme potansiyeline sahiptir.

7.Mükemmelliyetçi mi?

Mükemmelliyetçi insan yaşamla dans etmeyi değil, yaşamı denetlemeye çalışan kişidir. Bu yüzden asla tatmin olmaz ve huzur-şükür duygusuna kavuşamaz.

8.Stresle nasıl baş ediyor ?

Evleneceğiniz kişi stres ve çatışma anında saldırganlaşıyor mu ? İlişkilerini baskın bir yaklaşımla BEN olarak mı yoksa sakin ve sohbet içinde BİZ olarak mı yürütüyor ?

9.Potansiyel anne-baba profili nasıl ?

Çocuğumun eşim gibi olmasını ister miyim ? Bu soruya ”evet” cevabını veriyorsanız size uygun eş adayınızı bulmuşsunuz demektir.

10.En önemlisi sohbet edebiliyor musunuz ?

Tanıştığınız kişiyle güzel bir sohbet ortamı oluşturabiliyorsanız bilin ki o kişi sizin için özel biridir. Tıpkı Nietzsche’nin dediği gibi ”Bu insanla hayatımın sonuna dek konuşabilir miyim? Evlilikte bunun dışında her şey geçicidir. ”

 

Unutmayın ki eş seçmek, kitap seçmeye benzer; iyi tasarlanmış bir kapak ve cilt ilginizi çekebilir ama içeriği sağlam olmadıkça sonunu getirmek zordur. (Konfüçyüs)