Gerçek Bir Sosyopatı Açığa Vermek

Sosyopatlar size ne kadar uzak, hiç düşündünüz mü? “En yakınınızın bir sosyopat olma olasılığı” desem peki, fikriniz değişir mi? Gerçek şu ki: Sosyopatlar, aramızdalar. Peki aramızda olmalarına rağmen neden fark edilmiyor olabilirler, gelin bakalım:

Sosyopatlar, ikna kabiliyetleri güçlü, yönetme-ayarlama becerileri yüksek, hayran kitlesi oluşturmada usta ve karizmatik bireylerdir. Bunların yanı sıra, empati kurmayı bilmeyen yahut empati duygusu sınırlı derecede olan, olayları abartarak ve kendini öne çıkararak aktaran, olayların nedenlerini hayal dünyasındaki kurguya bağlayan, suçluluk duygusu olmayan, bencil ve işinde kendine fayda sağlamak/yükselmek için “seviyormuş, ilgiliymişçesine” davranan bireyler olarak bilinirler. Psikopatlardan farkı: Korku, kızgınlık, endişe, üzüntü duygusu olmayan psikopatların aksine sosyopatlarda bu duygular var.

Ele veren özelliklere gelelim:

Sosyopatların genelde etrafında hayran kitlesi bulunur ve çekicidirler; davranışlarında spontandırlar; utanma, suçluluk duymazlar; insanları yönetmeye bayılırlar; yalan icat etmede neredeyse ustadırlar; zekidirler ancak zekalarını insanları kandırmak için kullanırlar; sevme yeteneğinden yoksundurlar; hiçbir zaman özür dilemezler ve derin bir hayal aleminde yaşarlar.

Nasıl emin olurum?

Sosyopat olduğunu düşündüğünüz kişinin “hayran kitlesi dışındaki” kişilere onun hakkında soru sorun, fikirlerini öğrenin. Sosyopat olduğunu düşündüğünüz kişiden size bir şey anlattığında ayrıntılarıyla, daha açık aktarmasını isteyin. Anlattıklarını araştırıp gerçekten böyle bir şey olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olun. Eğer gerçekten böyle bir şeye işaret eden kaynağa ulaşamadıysanız ona tekrar gidin ve onun ortaya attığı fikri irdeleyin, inkar edin. Size karşı “komplo kurmuşsunuz” gibi hissettiriyorsa, sinirleniyor ve yalanını kabul etmiyor, kendini üste çıkarıyorsa, evet, bir sosyopatla karşı karşıyasınız.

Nasıl davranmalı?

Zayıf görünmeyin: Sosyopatlar, zayıf insanlarla uğraşmayı kendilerine neredeyse görev bilirler.

Az kontak kurun: Sosyopatlar, insanların en ufak hareketlerinden komplo kurma yeteneğine sahiptirler, yeteri kadar uzak durduğunuza emin olun.

Yalnızlık ölümdür: Sosyopatlar, sosyal ortamları olmadan bir hiçtirler, ona göre mesafenizi gözetin.

Kaynak: ismmmo.org