Globe Tiyatrosu ve Ulusal Tiyatro Arşivlerini Açtı

Uluslararası çapta ün sahibi ve İngiltere’nin en prestijli sahneleri olan Shakespeare’in Globe Tiyatrosu ve Kraliyet Ulusal Tiyatrosu, arşivlerinde bulunan birçok oyunu YouTube kanalları üzerinden erişime açmaya devam ediyor.

Şimdiye kadar Jane Eyre, Treasure Island (Define Adası) ve Shakespeare’in yüzyıllar boyu ilham kaynağı olmuş komedisi Twelfth Night (On İkinci Gece) gibi oyunları gösterime açan Ulusal Tiyatro, 30 Nisan ve 1 Mayıs tarihlerinde, Frankenstein oyununun iki farklı versiyonunu izleyicilerine sunacak. 30 Nisan saat 21:00’da Benedict Cumberbatch’in, Frankenstein’in yaratığını canlandırdığı versiyonu gösterime açmayı planlayan tiyatro, 1 Mayıs saat 21:00’da ise Jonny Lee’yi yaratık rolünde göreceğimiz versiyonu izleyicilerle buluşturacak. Oyunları bir haftalığına gösterime açan Ulusal Tiyatro’nun YouTube kanalına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz:

https://www.youtube.com/channel/UCUDq1XzCY0NIOYVJvEMQjqw

Twelfth Night (On İkinci Gece):

https://www.youtube.com/watch?v=aig5ObghHS4

Frankenstein Fragmanı:

İki haftada bir yeni oyunlar yayınlayacağını duyuran Globe Tiyatrosu ise, toplamda altı oyunu erişime açmayı planlıyor. Kısa süre önce 2009 yapımı Romeo ve Juliet oyununu erişime açan tiyatronun yayınlayacağı bir sonraki oyun, 11 Mayıs saat 21:00’da gösterime sunacağı, 2020 yapımı Macbeth oyunu olacak. Globe Tiyatrosu’nun YouTube kanalına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz:

https://www.youtube.com/user/ShakespearesGlobe

Romeo ve Juliet:

https://www.youtube.com/watch?v=eSAlPJ0FG_0