Görünmeyen Misafir

Yönetmen koltuğunda Oriol Paulo’un oturduğu, başrollerini ise Mario Casas, José Coronado, Bárbara Lennie ve Ana Wagener’in paylaştığı 2017 yapım, gizem-gerilim filmi.

Ya size gösterilen şeyler doğru değilse, bir yalana sorgusuz sualsiz inanıyorsanız?

“Gerilim ve ters köşe” denince aklıma direkt İspanyol Sineması geliyor. Neden mi, böyle mükemmel yapıtları ortaya koyarkenki titizliklerinden tabii! Sizlere bu yazımda bahsedeceğim film de gerilim, şüphe ve merak unsurunun eksik olmadığı bir İspanyol yapımı.

Filmi karşılayacak sözcükler varsa onlar da şunlardır: Bakış açısı. Kimin açısından, nasıl, ne için? Suçlu, masum ikilisi gerçekten bir arada olabilir mi? Gelin bakalım:

Olayların merkezinde bulunan karakterimiz Adrian Doria, zengin bir iş adamı. Her anlamda  hayatında her şey yolunda seyrederken bir gece konaklamaya gittikleri dağ otelinin odasında, yanında uyuyan fotoğrafçı sevgilisi Laural Vidan’ın cesedi bulunur. Bunun üzerine polis tarafından tutuklanır. Tüm deliller katilin Doria olduğunu gösterirken o bunu asla kabul etmemekte ve çok güvendiği avukatı Felix ile birlikte bunu açığa çıkarmaya çalışmaktadır. Filmin başlarında kendini savunma anlamında oldukça ısrarcı davranan Doria, eylemleriyle seyirciye ve filmdeki diğer karakterlere güven veriyor desek yanılmayız. Filmin ilerleyen dakikalarında sanki bu güven bazı gelişmelerle birlikte sarsıntıya uğruyor. O sırada aslında ortada güvenden çok şüphenin patlak verdiğini görüyoruz. Filmin hem senaryosunu yazıp hem filmi yöneten Oriol Paulo, filmdeki anlatım tarzıyla klişelerden uzaklaşıyor ve filme ivme kazandırıyor. Olayları tam çözdüm dediğinizde parçalar yeniden dağılıyor ve karakterlerin bir sonraki hamlelerini kestirememeye başlıyorsunuz. Doğru, yanlış, yalan, gerçek birbirine dolaşıyor. Bu karmaşıklığı gidermek için de yalnızca katilin bulunması gerek fakat katil kim?

Hapisten yırtmak için avukatı Felix’in yönlendirdiği bir başka avukat Virginia Goodman’a olayları en ince ayrıntısına kadar anlatıyor. Bu arada, Virginia Goodman çok sıkı bir avukattır ve hiç dava kaybetmemiştir. Seyirci olanlara ilk başta Adrian’ın gözünden bakıyor. Anlattığına göre: Aylardır birlikte olduğu sevgilisiyle bir otelde mesaj beklerken içeri sızan bir adam Adrian’ı bayıltıyor ve sevgilsini öldürüyor. Adrian uyandığında kapıya polis dayanmış ve sevgilisini ölü bir şekilde yerde yatarken buluyor. Bir çanta dolusu para da ortalığa saçılmış. Polis, olay yerini incelediğinde Adrian’ın anlattığı gibi birinin odaya hiç girmediğini söylüyor. Şüpheli mi iz bırakmamış yoksa olmayan bir şüpheliyi mi arıyorlar?

Adrian’ın anlattıkları avukatı tatmin edecek midir? Olaylar silsilesi sürprizsiz sonlanacak mıdır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir