İçimizdeki Geçmiş: Kağıttan Hayatlar

Dikkat Spoiler!

Uzun zamandır beklediğimiz, yönetmenliğini Can Ulkay’ın yaptığı Kağıttan Hayatlar Netflix’te bizimle buluştu. Oyuncu kadrosunda Çağatay Ulusoy, Emir Ali Doğrul, Ersin Arıcı, Turgay Tanülkü, Selen Öztürk yer alıyor.

Film kısaca hayatını kağıt toplayarak kazanan Mehmet’in, Ali’yi bulduktan sonraki değişimini ele alıyor. İncelemeye geçersek..

Filmimiz, yine Çağatay Ulusoy’un başrol oynadığı Hakan Muhafız dizisiyle aynı başlıyor diyebiliriz. Baş karakterimiz Mehmet, mahallesindeki herkesle selamlaşıp yine sevilen biri olduğunu gösteriyor.

Sağlığı gitgide kötüleşen Mehmet, böbrek nakli için sıra beklemektedir. Bir yandan para biriktirir. Filmde sokak kesimine sosyal anlamda yaklaşım gösterilmek istenmiş. Bunu Mehmet’in hastanede sahnelerinde görmek mümkün. Mehmet, dışlanılan kesimde olduğunu anlasa da elinden bir şey gelmez.

Kağıt toplayarak geçinen Mehmet’in hayatı karşısına Ali’nin çıkmasıyla bir anda değişir. Monoton hayatı bir anda neşeli hale geldi. Onunla iletişimi, bakışı geçirdikleri zaman.. Bu bağ ya çocuğu gibi gördüğü için oluşur ya da o çocukta kendinden bir şey gördüğü için.

Filmin büyük bir çoğunluğu Ali ve Mehmet ilişkisinden ibaret. Finale gelirsek 1 saat 37 dakika olan film asıl olayı son 10 dakikada veriyor. İkilinin ilişkisi, Ali’nin geçmişi, üvey babasından gördüğü şiddet ve anne arayışı her ne kadar izleyiciye geçse de, hikaye yavan kalmış diyebilirim.

Filmin sonunda Mehmet’in tek hastalığının böbrekleri olmadığını, Ali’yi kendi kafasında kurduğunu, hep içinde var olan o küçücük yaralı çocuğun kendisi olduğunu öğreniyoruz. Dram yüklü ve çoğu kişi için şaşırtıcı bir son olsa da film boyunca bunu hissetmeyi tercih ederdik diyebilirim.

İyi Seyirler.