İlerleyen Tarih ve İnsanlık

Tanrı yok mu? Ya da biz yalnızız? Hep kötü şeyler oluyor?… Bu gibi sorular sonsuza kadar ilerler. Öyleyse benim anlatmaya çalıştığım şey ne? Tanrı hep vardı toplu ölümler olup milyonlarca kişi öldüğünde bile Tanrı vardı. Bu soru size garip gelebilir ama konuyu biraz açayım. Naziler milyonlarca kişi öldürdü katliamlar yaptı ama görünen o ki Dünya Tarihi hep ilerliyor. Çünkü naziler bu zamanda ortaya çıkıp milyarlarca kişi öldürebilirdi ya da nazilerin nükleer bombaya sahip olduğunu düşünün onları kim durdurabilirdi. New York ya da Londra ya da Paris ya da Moskova’ya atılmış bir nükleer bomba, hitler denen o ölüm makinesini tam da istediği gibi Dünya’da ona düşman olan rakiplerini yok etmiş olacak ve savaşı kazanacaktı. Ya da hitlerin 2000’li yıllarda iktidarda olduğunu düşünün onu ne durdurabilirdi? Bunlar alternatif tarih değil Dünya’mızın koruma altında olduğunun işaretidir. Hiroşima olmasaydı nükleer bombanın yıkıcılığı görülmeyecek belki de Sovyetler ve Amerika arasında nükleer bir savaş başlatacaktı. Eğer bir şey yok olacaksa olur ama olmayacaksa olmaz. Çoğunluğu Yahudilerden olmak üzere milyonlarca kişi gaz odalarında can verdi. Yahudiler yok mu oldular? Hayır… Çünkü onların devam etmesi gerekiyor Dünya’nın Tanrı’yla bir olma yolculuğunda liderlik etmeleri gerekiyordu. Ama bu Tanrı’yı gerçek olarak kabul etmiş Müslümanların ya da Hıristiyanların ya da Hinduların… liderlik edemeyeceği anlamına gelmiyor çünkü Dünya’yı bu içindeki çöplükten ancak bir olursak ve Tanrı’yı tek gerçek olarak kabul edersek kurtarabiliriz. Önyargılarımızdan ve düşmanlıklarımızdan Tek Gerçek çatısı altıda bir olursak kurtulabiliriz.

Tarih Moğolları da gördü, çok sayıda diktatör bozuntusunu da. Hepsi her yeri ele geçirmek istiyordu ama görünen o ki insanlık ve tarih kısacası Tanrı buna izin vermedi. Tarih hep gelişti ve insanlık hep ilerledi. Sizde tarihe şöyle bir bakarsanız benim bahsettiğim kötülüklerden daha fazlasını bulacak ve eğer o kötülükleri yapanlar başarılı olduğunu düşünürseniz Tarih’in, İnsanlığın durmadan devam ettiğini göreceksiniz. Bugün Dünya’nın yok olmaması Tanrı’dan kaynaklanan bir sonuçtur. Çünkü O’nunla bir olacağız ve O’na döneceğiz. Tanrı şimdi Dünya’nın O’na dönmesini istiyor çünkü İnsanlığımız en karanlık gecenin en aydınlık sabahına gebe.

Bir kişi ya da iki kişinin düşünmesi, O’nu gerçek olarak görmesi, O’dan başka ilah kabul etmemesi yetmez. Çünkü Tanrı bireysel bir uğraş değil kolektif bir uğraşıdır. İnsan’ın kurtuluşu kendindedir. O’nun verdiği emirlere uymak ve ruhumuzu uyandırmaya gönüllü olmak kurtuluşun anahtarıdır. Şu an Dünya’da yaşayanlar olarak bizler seçilmiş kişileriz. Ruhumuzu uyandırmamız için biz seçildik ne atalarımız ne de yaşamayan başkası. Çünkü Dünya şu an en karanlık gecesini yaşıyor ve bizim ruhumuzu geliştirmemiz, O’na dua etmemiz, O’na yalvarmamız gibi şeylerle birlikte en aydınlık sabahı görecek ve İnsan ırkı olarak huzura kavuşacağız. Atalarımız bizi buraya getirdi gerisi bizim işimiz…