İlham Veren İki Güçlü Kadını Buluşturan Belgesel: Yeni Umutlar

Bu yaz herkesin yüreği kadın A milli voleybol maçlarında attı. Üst üste alınan başarılar, yaşattıkları heyecan ile kadın voleybolcularımız herkesin ilgisini ve takdirini toplamayı başardı. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda sergilediği performans ile tarihinde ilk kez çeyrek final oynama başarısı gösteren A Milli Kadın Voleybol Takımımız, olimpiyat beşincisi oldu. Ardından CEV Avrupa Şampiyonasında bronz madalyaya ulaştı. Başarıları ile gururlandık, mağlubiyetlerine tek yürek üzüldük.  Ülkemizde sporda dahi kendini gösteren erkek egemen dünyada Türk kadınının böyle yükselmesi hepimize örnek oldu. Yaşattıkları milli gururun yanı sıra bu kadınları merak ettik. Hikayelerini, hayatlarını, hissettiklerini. Eda Erdem, Zehra Güneş, Meryem Boz, Hande Baladın… Her biri bir sporcu olarak yakaladıkları uluslararası başarının yanında örnek birer kişilik olarak karşımıza çıktılar.

Bu kadro içinde biri vardı ki ilk andan itibaren renkli saçları ve eğlenceli tavırları ile dikkatleri üzerine çekti.

Ebrar Karakurt’un Kariyeri

Ebrar Karakurt; 2012 yılında Vakıfbank Spor Kulübü’nde voleybol hayatına başladı. Vakıfbank formasıyla 2 sene üst üste hem yıldızlar hem de gençler kategorisinde Türkiye şampiyonluğu yaşadı.

U12 ve U23 Milli Takımı ile dünya şampiyonu olma heyecanı yaşadı. U18 Milli Takımı ile mücadele ettiği Dünya Şampiyonası’nda ‘En İyi Smaçör’ ödülünün sahibi oldu.

2021 yılında Tokyo’da düzenlenen Yaz Olimpiyatları’nda A Milli Kadın Voleybol takımının kazandığı maçlarda sergilediği hırs ve azimle alkış topladı. 2021 yılında İtalya’nın Igor Gorgonzola Novara takımına transfer oldu ve kariyerini burada sürdürüyor.

Bir Ebrar Karakurt Belgeseli

Artık onu bilmeyen yok. Ünlü şampuan markasının reklam yüzü olarak da ekranlarda boy gösterdi. Henüz 21 yaşında başarılı sporcu kişisel hayatı ile de merak konusu olmuştu.

Türkiye’nin zengin ve orijinal içerikleri ile dikkat çeken dijital platformu Gain bu renkli kadının bilinmeyenlerini “Yeni Umutlar” adlı belgesel ile ekrana taşıdı.

Belgesel Ebrar Karakurt’un çocukluğu ve kariyerine dair detaylar ile birlikte Nike & SosyalBen Vakfı iş birliği kapsamında, geleceğin sporcularını yetiştirmek için profesyonel sporcular, antrenörler ve gönüllü koçlar ile birlikte Ebrar Karakurt rehberliğinde kurulan Ebrar Karakurt Voleybol Akademisi’ni odak noktasına alıyor. İstanbul’da yaşayan gönüllü koçlar ile yürütülen akademi, 9-14 yaş aralığındaki çocukları eşit şartlar sağlayarak Türk voleyboluna kazandırmayı amaçlıyor.

Ebrar Karakurt verdiği bir röportajda şöyle diyor;

Bu akademi beni çok heyecanlandırıyor, gerçekleşen bir hayalim diyebilirim… Sporculuk hayatım boyunca yeterli desteğe sahip olmadığı için sporu bırakmak durumunda kalanları  gördüm. Herhangi bir çocuk, imkânı olmadığı için spordan uzak kalmamalı.

Gerçekleşen bu proje ülkemiz için öyle değerli ki. Hayaller kuran fakat bunları gerçekleştirmek için yeterli imkanı bulunmayan, toplum tarafından sürekli baskılanan pek çok kız çocuğu için yepyeni umutlar yeşertiyor gerçekten de.

Ebrar hayata bakışını en iyi Anton Çehov’un açıkladığını söylüyor: “Aşılmasına imkân olmayan hiçbir duvar yoktur.” ve ekliyor “Ben pes etmeyen, asla vazgeçmeyen, kaybetmeye tahammülü olmayan karaktere sahip bir sporcuyum”

İşte bu kararlılık ve azim sayesinde Ebrar Karakurt bugün hem madalyalar kazanmış milli takımın en değerli oyuncularından hem hayallerinin peşinden gitme cesareti kazandırdığı onlarca genç kızın Ebrar ablası…

Yeni Umutlar’a Nova Norda Dokunuşu: “HADİ”

Bu ilham veren hikayenin güçlü kahramanını konu alan “Yeni Umutlar” belgeselinin soundtrack çalışması duruşu ile müzik dünyasının simge ismi olan Nova Norda tarafından yapıldı. Ebrar’ın hayat hikayesine ve belgeselin ruhuna en ince detayına kadar uyum sağlayan şarkı 19 Kasım itibariyle dijital platformlarda ve klibiyle Youtube’da yerini aldı. Nova şarkının yayınlandığı haberini takipçileri ile şu cümleler ile paylaştı;

Hadi Şarkı Sözleri

Biliyorum hep istedin, geceleri hayallerini süsledi bi merak
Sınır ötesini düşledin, ihtimalleri keşfettin.
Bişi içine sinmedi, bi nedeni mi vardı hevesinin?
Boşuna diil bu hislerin madem: Seni buralarda tutan ne var?
Seni buralarda tutan ne var?

Dön bak bi içine
Yanılmaz sezgilerin, korkmadan dene

Hadi, hadi, hadi, yap seçimini
Unut bildiğini, zor göreceli!
Hadi, hadi
Al kağıdını kalemini, sil baştan yaz kaderini!

Biliyorum hep istedin, heyecanını içinde besledin o kadar
Cesaretini gizledin, durmadan bekledin, hep bi şeyi bekledin
Ama kalbin seni hep destekledi. Sana ne ritimler besteledi
Dans et hadi elinde
Kendi gücünden başka ne var?

Hadi, hadi, hadi, yap seçimini
Unut bildiğini, zor göreceli!
Hadi, hadi
Al kağıdını kalemini, sil baştan yaz kaderini!

Farklı alanlarda hayatları ve duruşlarıyla hayranlarına ilham veren bu iki güçlü kadını bir araya getiren anlamlı proje “Yeni Umutlar” Gain’de. Hayatınıza dokunacak cesur adımlara ilham vermesi dileğiyle İyi izlemeler, iyi dinlemeler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir