İlk Mistik Türk Polisiye Dizimiz: Alef

“Her sır önce sahibini yakar.”

Polisiye film ve dizilerine alışık bir izleyici kitlemiz olduğu su götürmez bir gerçek. Ancak Alef, diğer dizilerden daha farklı bir görünüme sahip. Alef, mistik bir polisiye dizisi olması yönü ile çoğumuz için farklı bir Türk yapımı olacak. Son yıllarda internet dizileri ile çok büyük bir ivme yakaladığımız herkes tarafından kabul gören bir gerçek. Bu ivmede hem dizilerin kısa olması hem de harika senaryolarının olması da en büyük etkenler. Masum, Şahsiyet, Bozkır hatta Atiye, son zamanlarda seyir zevkimizi çok yükselten diziler oldu. Bu dizilerin arasına katılacak bir diğer yapım da Alef olacak.

Oyuncu Kadrosu

Oyuncu kadrosu da diğer internet dizilerimizde olduğu gibi göz doldurucu. Başrollerde Kenan İmirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen yer alıyor. İmirzalıoğlu, Kemal adlı, 13 yaşından beri Londra’da büyümüş ve orada eğitim almış donanımlı bir dedektifi oynuyor. Ahmet Mümtaz Taylan, Settar adında 30 yıldır görev yapan ve biraz eski tarz bir dedektif. Melisa Sözen ise Yaşar adında İstanbul Üniversitesi’nde bir öğretim görevlisi.

İlk İki Bölüm İzlenimleri

Settar, eski usul ve emekliliği yaklaşmış bir dedektifken yanına Kemal adında tamamen başarılı, iyi eğitimli ve modern tekniklere vakıf bir dedektif geliyor. Settar haliyle asabi, arada küfür eden, işi gereği de çoğu kişiyi tanıyan bir komiser. Kemal ise daha Türk Polis Teşkilatı’na yabancı olan bir dedektif. Dizi, bir cesedin bulunması ile başlıyor ve direkt uzatılmadan olaya girilmiş olunuyor. İlk cesedin travesti olması akılda zaten birçok soru işareti bırakırken, ardından gelen ikinci cinayet ihbarı ile aslında bir seri cinayet zinciri başlamış oluyor.

Dizideki mistik ögelerin, arada görünen küçük kız çocuğu hariç ilk iki bölümde gösterildiğini düşünmüyorum. Fakat sonraki bölümler için altyapının güzel yapıldığını düşünüyorum, özellikle Alef harfiyle. Mistik öge kullanımında Atiye dozunda bir performans bekliyorum. Yönetmenlik koltuğunda oturan Emin Alper’i de tebrik etmek lazım. Kamera açıları tam dizinin akışına ve içeriğine uygundu. Dizi, ilk iki bölümünü 10 Nisan’da yayınladı ve bundan sonraki altı hafta her cuma günü yeni bölümleri bekleyeceğiz. Güzel bir hikaye bizi bekliyor!