İnsanlar İlgi Görmek İçin Neler Yapabilir? “Kahramanlık Sendromu”

Kahramanlık Sendromu, insanların kahraman gibi görülmek istemesi durumudur. Takdir edilmeye ihtiyaç duymayı ya da karşısındaki insana acı çektirme isteğini gizleme amacıyla iyilik yapma durumunu tanımlamak için geliştirilmiş psikolojik bir fenomendir.

Bu sendroma yakalanmış insanlar günü kurtaran olmayı, farklılık yaratmayı isterler. Ve bazen de insanlar, günü kurtarabilmek için yıkıcı olaylar yapmaya girişirler. Bazen bu gerçekten büyük bir olay olur, bazen de oldukça küçük, sıradan bir şeydir ancak her iki türünde de bu insanların durumdan bir kazanımları olur. Kurtarıcı gibi görünmelerini sağlar ve sonuçta o insanlar inanılmaz bir şey yapmışlardır.

young business man tearing...

Kahramanlık Sendromu meslek seçiminde de etkilidir. İtfaiyeciler, hemşireler, polis memurları, güvenlik görevlileri bu konuda en popüler mesleklerdir.

Kahramanlık Sendromu’na yakalanan insanlar genellikle yardım etmeye gelip, “kahraman” olma niyetiyle bir kazaya veya felakete neden olurlar. Bunun nedenleri çeşitlidir. Kişi, kendi öz değerlerini doğrulamaya çalışıyor olabilir veya başkaları tarafından cesur olarak görülmek istiyor olabilir. Örneğin, bir kundakçı, bir evi ateşe verebilir ve sonra mağdurların ve potansiyel izleyicilerin saygısını ve minnettarlığını kazanmak için içerideki insanları kurtarabilir.

Benjamin Geen

Kahramanlık Sendromu’na mı yakalandı yoksa bir adrenalin bağımlısı mıydı? Bahsi geçen isim Ben Geen. Gerçek bir katil mi yoksa İngiltere’nin en şanssız adamı mı hala cevabı bilinmiyor.

Benjamin Geen Londra’da Horton Genel Hastanesi Kaza ve Acil Durum bölümünde çalışıyordu. 2003 kışında bu hastanede olağan dışı şeyler oldu. Ciddi kalp sorunları yaşayan bir diyabet hastasının, omuz çıkığıyla gelen bir hastanın da içinde bulunduğu 18 kişi beklenmedik şekilde nefes darlığı sorunuyla karşılaştı. Bu olaylar yaklaşık 2 ay içinde gerçekleştiği için hastane personeli vaka notları almaya başladı ve sonunda dikkatler Ben Geen’e çevrildi. Bu hastalardan her biri nefes darlığı yaşadığında o her defasında görevdeydi ve hastaları kurtardı. İkisi hariç. Ben Geen 2 cinayet ve 16 bedensel zarar nedeniyle en az 38 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Onun bir katil olduğunu düşünenlerin yanında onu destekleyenler ve hakkında alınan kararın yanlış olduğunu savunanlar da var. Eğer siz de Ben Geen hakkında gerçekleri merak ederseniz Nurses Who Kill 2. Bölümü izleyebilirsiniz.