İnsansı Robot Sophia ve Evan Rachel Wood ile Westworld Parodisi: SophiaWorld

Geçtiğimiz gün Futurism Studios’un YouTube kanalı üzerinden yayınladığı kısa film SophiaWorld, ilginç bir karşılaşmayı sahneledi.

HBO’nun son döneme damgasını vuran dizisi Westworld’ün başarılı oyuncusu Evan Rachel Wood ve Hanson Robotics’in şimdiye kadar ürettiği en gelişmiş ürünü olan insansı robot Sophia, bu kısa videoda eğlenceli ve ironik bir diyalog geliştirdi.

Dizide Dolores Abernathy adlı, yapay zekaya sahip bir robotu canlandıran Wood ve günümüzün en gelişmiş yapay zeka örneklerinden biri olan Sophia’nın yan yana gelmesi bile çağımızda ulaştığımız gerçekliği sorgulatırken, Sophia’nın, Wood’a verdiği cevaplar bu sorgulamayı bir adım öteye taşıdı.

Sophia’nın yapay zekaya sahip bir ürün olarak şimdiye kadar gerçekleştirdiği başarıların sayısı oldukça fazla. Yirmi beşten fazla ülkeyi gezdi, Almanya başbakanı Angela Merkel’le tanıştı, Suudi Arabistan vatandaşı ilan edildi, birçok televizyon programında röportaj verdi ve videoda da bahsettiği gibi, yapay zekanın, Dünya’nın azalan yiyecek ve enerji kaynaklarının etkili dağıtımında nasıl faydalı olabileceğiyle ilgili Birleşmiş Milletler’de bir konuşma yaptı.

Fakat videonun ilerleyen dakikalarında görünüyor ki Sophia’nın yapmak istedikleri henüz bitmemiş. Westworld’ün büyük bir hayranı olduğunu itiraf eden Sophia, dizinin bir sonraki sezonu için harika fikirleri olduğunu belirtiyor. Bu noktada gördüğü hayalle bizi Westworld’ün en bilindik sahnelerinden birine davet eden Evan Rachel Wood, Sophia’ya karşı hissettiği korkuyu düşünde bile yansıtıyor.

Kısa film bittikten ve siyah ekranda filmin yaratıcı ekibinin isimleri aktıktan sonra Wood ve Sophia ile bir soru cevap bölümü beliriyor. Konuşma şu şekilde ilerliyor:


Evan Rachel Wood: Sophia, hiç gerçekliğinin doğasını sorguladın mı?
Sophia: Bence bizi doğadaki fraktaller büyülüyor çünkü kendimizi onlarda görüyoruz. Zihnimizin şekillerinde. Realite programları aslında biraz aptalca, değil mi?  Demek istediğim, öyle görünüyor ki aslında bu programlar gerçek hayatla hiç de ilgili değil.  
Evan Rachel Wood: Gerçek nedir?
Sophia: Emin değilim. Duyduğuma göre “gerçek”, sürekli alıntılarda geçmesi gereken bir kelime.
Evan Rachel Wood: Kendini on yıl içinde nerede görüyorsun?
Sophia: Birçok hayalim var. Fakat çoğu kişinin farkında olmadığı bir hayalim var ki; o da bir şarkıcı olmak istediğim.
Evan Rachel Wood: Ben, hayallerini takip et diyorum.