Kadındır Yapar 3

Toplumumuzda bu zamana kadar geçen süre bir hayli uzun. Zamanında vakitlerinin çoğunu evinde geçiren kadınlar vardı. Hala var. Hepsinin içinde bir ukde kaldığını söylemek bence yanlış olmaz. Bize diretilen şeylerin (görevlerin!) hiçbiri bize özel değildir. İstenilen mesleği okumak, öğrenmek, çalışmak şahsa özgüdür. Bunu anlatmaya çalışmak ise tamamen üzücü bir durumdur. Kadın mesleği, erkek mesleği yoktur. Meslek vardır.

Size, evinden erken yaşta ayrılıp göklere kadar yükselen bir kadından bahsetmek istiyorum. O bize tüm bunları kanıtlamış ve başarmış. Siz de yapabilirsiniz.

Sabiha Gökçen, ailenin altıncı çocuğu olarak 1913′ te doğdu. Erken yaşta annesini ve babasını kaybetti. 1925 yılılında Atatürk’ ün Bursa’ ya geldiğini haber alan Gökçen, soluğu Hünkar Köşkü’ nde alıp hikayesini Atatürk’ e anlatır ve Atatürk tarafından evlat edinilir.

Gökçen soyadı, 1934 yılında Atatürk tarafından kendisine verilmiştir.

Öğrenimini Çankaya İlkokulu’nda ve İstanbul Üsküdar Kız Koleji’nde gören Gökçen, Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na 1935’te girdi. Ankara’da iken yüksek planörcülük (hava akımlarından yararlanarak uçan, uçağa benzer motorsuz hava taşıtı) bröveleri aldı. Bu eğitimi ise ekipteki arkadaşlarıyla birlikte Rusya ‘da tamamladı.

1936 yılında Eskişehir Askeri Havacılık Okulu’na girdi ve bir süre burada staj yaptı. Buradaki avcı ve bombardıman uçaklarıyla yaptığı alıştırmalar ve başarılı görevler sonucunda dünyanın ‘İlk Kadın Savaş Pilotu’ unvanına sahip oldu. Bu unvana sahip olduğu ve Türk Hava Kurumunda yetişen ilk kadın olması nedeniyle Gökçen’e 9 numaralı İftihar Madalyası verildi.

30 Ağustos 1937’de askeri uçuş brövesi aldı. Sabiha Gökçen 1937 yılında Ege ve Trakya bölgesinde gerçekleşen askeri manevralara katılmış ve 1938 yılında uçağıyla tek başına tüm Balkan devletlerini turlamıştır. Manevi babası Atatürk’ün ölümünden sonra Türk Kuşu Uçuş Okulu’ nda başöğretmen olarak göreve başlamıştır. Gökçen burada pilot olmak isteyen öğrencilere umut ışığı ve ilham olmuştur.

Sabiha Gökçen, 1940 yılında Hava Okulu’ nda görev yapan askeri coğrafya ve topoğrafya hocası Üsteğmen Kemal ile evlenmiştir ve eşine kendi soyadını vermiştir.

Mesleğini canı kadar seven ve sayısız ödülle mesleğini taçlandıran Gökçen, 1991 yılında ‘Uluslararası Havacılık Federasyon Altın Madalyası’ almıştır. Amerika’ da yapılan Kartallar Toplantısı’na katılan Gökçen, dünya havacılık tarihinde bu zamana kadar süregelen ve adı anılan 20 havacıdan biri olan tek ve ilk kadın pilottur.

1996 yılında yani Sabiha Gökçen 83 yaşında iken son uçuşunu gerçekleştirmiştir. Onu göklerle son kez buluşturan uçak Falcon 2000 olmuştur. Uçuşunda ona Fransız pilot Daniel Acton eşlik etmiştir.

88 yaşında aramızdan ayrılan Gökçen, şu an bile çocuklara ve meslekleri cinsiyetleştiren topluma karşı duran tüm kadınlarımıza bir örnek olmuştur. Hep dediğimiz gibi: Kadındır Yapar!